“Čemu filozofija danas” (FOTO)

Obrazovanje 18. nov 202221:05 0 komentara
Filozofski fakultet Tuzla

U organizaciji Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli i Odsjeka filozofija-sociologija danas je obilježen Svjetski dan filozofije. Tema skupa bila je „Čemu filozofija danas“ . Pored studenata filozofije i sociologije, učestvovali su i studenti studijskog programa Politologija - međunarodni odnosi i diplomatija kao i srednje škole „Gimnazija Ismet Mujezinović“, „Gimnazija Meša Selimović“, „Behram- begova medresa“, Srednja muzička škola „Čestmir Mirko Dušek“, Mješovita srednja škola „Srebrenik“, Katolički školski centar „Sveti Franjo“ Tuzla, Opća gimnazija.

Ispred Filozofskog fakulteta prisutnima se obratila prodekanica za nastavu i studentska pitanja dr.sc. Ljubica Tomić Selimović, dok su ispred Odsjeka Filozofija- sociologija govorili dr.sc. Enver Halilović, emeritus i viša asistentica Mirela Karahasanović.

Profesor Halilović je istakao značaj filozofije za razumijevanje onih pitanja koja odolijevaju svakom vremenu i koja su za čovjeka uvijek aktualna. To su pitanja koja se tiču čovjeka, njegovog odnosa spram sebe i svijeta, pitanja ljudske sudbine, smisla i besmisla. U vremenu mnoštva prijetećih opasnosti ne samo konkretnog društva već i svijeta u cjelini, filozofija se nameće neophodnom kako bi se propitale alternative i mogući iskoraci prema sigurnijim i stabilnijim okolnostima življenja.

Filozofski fakultet Tuzla
Filozofski fakultet Tuzla
Filozofski fakultet Tuzla
Filozofski fakultet Tuzla
Filozofski fakultet Tuzla
Filozofski fakultet Tuzla
Filozofski fakultet Tuzla
Filozofski fakultet Tuzla
Filozofski fakultet Tuzla

Mirela Karahasanović je podsjetila na značaj filozofije za odgoj i obrazovanje. Filozofija pristupa čovjeku na cjelovit način, obuhvatajući vitalni i intelektualni dio njegove prirode, nastojeći otkriti koji su zahtjevi ljudske prirode i kako na njih odgovoriti. Čovjek je kako navodi Aristotel jedino biće koje posjeduje um, biće govora, biće koje je sposobno razlikovati dobro i zlo,odnosno biće odgoja, i političko biće. Kao takav čovjek stvara uvjete vlastite egzistencije, oslonjen na svoje sposobnosti koje se vaspitanjem razvijaju u poželjnom pravcu, pravcu humaniteta. Podsjetit ću i na Aristipov stav koji kaže :“Bolje biti prosjak nego neobrazovan, prosjaku nedostaje novac, neobrazovanom čovječnost“.

Karahasanović je podsjetila da bi trebalo posvetiti više posvetiti pažnje u nastavi i filozofskim istraživanjima domaćim filozofima, poput: Abulaha Šarčevića, Ivana Fohta, Vladimira Premeca, Rasima Muminovića, Kasima Prohića i drugih koji su u značajnoj mjeri doprinijeli razvoju filozofske misli u Bosni i Hercegovini.

U realizaciji programa učestvovali su: Jasmini Omerkić, Samiru Sinanoviću, Senadi Mujić, Aneli Ibrišimović Mulahmetović, Samili Ramić, Merimi Grabčanović kao i studenticama Elmi Hasić, Sari Nukić, Rasemi Ljuca, Ajli Jakubović, istakla je Karahasanović.

Bogatom programu doprinijeli su raznovrsni sadržaji i izvedbe učenika za koje su zaslužni i njihovi profesori kao i studenata.

Učenici Gimnazije „Meša Selimović“ su pripremili anketu sa temom „Čemu filozofija“ u kojoj su prikazali različite odgovore građana, oni su ujedno pripremili i muzički dio programa obzirom da su i učenici Srednje muzičke škole „Čestmir Mirko Dušek“.

Inovatni su bili i učenici Opće gimnazije Katoličkog školskog centra „Sveti Franjo“ Tuzla koji su prikazali predstavu Peta besjeda: Agaton iz Platonove Gozbe

Učenici Gimnazije „Ismet Mujezinović“ kao i studenti su izložili radove u kojima su problematizirali poziciju filozofije danas kroz različite vidove kritika i u kontekstu odnosa filozofije i nauke, politike, tehnike i općeg duhovnog stanja vremena.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!