Kako predatori vrebaju žrtve preko interneta: “Zadobiju povjerenje, od djece traže se svlače i slikaju često, onda stigne poruka ‘Igra je gotova'”

Igru na ulici zamijenile igre na društvenim mrežama i YouTubeu. Šta kada internet postane opasno mjesto za igru? Znaju li djeca koje im opasnosti prijete i kako reaguju na pojašnjenja stručnjaka o opasnostima koje vrebaju. Kako izgleda jedno predavanje u osnovnoj školi o cyber sigurnosti za Novi dan govori Vahidin Đaltur - stalni sudski vještak za digitalnu forenziku

Đaltur je prethodni period proveo sa učenicima osnovnih i srednjih škola i to opisiju kao borbu sa vjetrenjačama.

“Nema nas dovoljno, kako pojedinaca, tako i organizacija, koji zaista žele da naprave nešto. Nažalost, kao društvo smo prilično neuređeni i nespremni na stvari koje dolaze. Imamo veliki broj slučajeva iznuda, ucjena”, kazao je.

Pojasnio je jedan najočitiji primjer prevare na internetu, koji se odnosi i na djecu i na odrasle.

“Neko kreira virtualni ‘fake’ profil. Za primjer uzimam TikTok jer je 99 posto njih koji pokazuje katastrofalan sadržaj. Kad neko prihvati zahtjev za prijateljstvom, djeca su znatiželjna i pregledaju sadržaj. Djevojčice vide nekog interesantnog dječaka i u startu imaju blagu naklonost da vjeruju. Dječaci – ista li gora stvar – kada jako simpatična ili atraktivna djevojčica pošalje zahtjev za prijateljstvom. To je klasični phisihing da privuče i ima targetnu populaciju. Takve osobe imaju iskustva i znaju šta djeca žele. Nikad neće grubo preći neku crtu i taj proces izgradnje prijateljstva traje 4 do 6 mjeseci. Oni se ne dopisuju samo sa jednim dječakom ili djevojčicom, oni se dopisuju sa stotinama djece. U tom periodu oni će vam biti najbolji prijatelji i vrebati kada ste slabi. Dobili ste lošu ocjenu u školi, roditelj vas je kaznio, oni su tu rame za plakanje. Nakon mjesec-dva djeca žele da se vide na video pozivu, uvijek je izgovor ‘pukla mi je kamera’, ‘mama usisava sobu’, ‘brat mi skače po glavi’, itd. Predatori snime kratak video koji preko video poziva prikažu pa nakon toga traže slike djece. I tu krećemo u probleme. Predator ima dosta slikica da pošalje, a dijete se mora svlačiti i slikati u raznim situacijama. Djeca to rade jako puno i jako često”, ispričao je i kazao šta se dalje dešava:

“Nakon toga vi dobijete jednu poruku tipa ‘Igra je gotova’, imaš jedan dan da mi uplatiš 20, 30, 50 KM, u BiH najčešće se traži uplata putem xBona. To je ako se radi o dječacima kao žrtvama, a ako se raid o djevojčicama onda predator traži nove fotografije obnaženog sadržaja. Ta djeca preživljavaju ogromnu traumu.”

Navodi da je bilo slučajeva da su javno objavljene fotografije djevojčica.

“U jednoj srednjoj školi djevojčica je došla u školu i na banderi ispred škole je bilo polijepljeno desetak fotografija A4 u boji koje nisu bile primjerene za pokazivanje”, kazao je.

Đaltur dalje navodi da su česti slučajevi kada djeca se međusobno snimaju i koriste te snimke za ismijavanje.

“Te stvari češće rade dječaci, a što se tiče ucjena, cyber bullyinga i zlostavljanja, tu prednjače djevojčice”, pojasnio je.

Ističe da je tu osnovna stvar kućni odgoj.

“Imamo jako malo vremena za djecu. Lakše nam je reći ‘eto ti telefon’. Radimo, stres je i svako se zadevera oko sebe”, kazao je.

Dodaje da djeca imaju po nekoliko naloga na društvenim mrežama i kada roditelji traže da pregledaju aktivnosti djeca se loguju na nalog u kojem imaju prmjerenu komunikaciju.

“Mali broj roditelja će znati da dijete ima više naloga i otvoriti ih da vidi šta se dešava. U srednjoj školi djeca imaju i drugi telefon za koji roditelj ne zna”, kazao je.

Pojasnio je i slučajeve iznuda među vršnjacima.

“Djevojčice idu zajedno u šoping ili idu sa roditeljima u šoping. Kabina za presvlačenje najveće je zlo koje pravi to fotografisanje gdje djevojčica probava kupaći ili veš. Slika se svojevoljno i šalje svojim drugaricama da pita kako joj stoji. Redovno se dešava da jedna od njih napravi screenshot i onda pošalje dalje. Objašnjavam im da je takvo fotografisanje jako loše. Teško je naći element krivičnog djela kad vi sami doborovljno šaljete svoje fotografije. Čak i u rezmjeni sa predatorima nema krivičnog djela do momenta kada napiše ‘ukoliko mi ne uplatiš…'”, kazao je.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!