Ko se sve protivi Nacrtu zakona o visokom obrazovanju u KS

Obrazovanje 11. jul 202120:14 1 komentar
N1

Nacrt zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo izazvao je reakcije akademske zajednice, oporbe, ali i aktualne vlasti. Akademska zajednica i predstavnici studenata upozoravaju kako je sama izrada nacrta od početka problematična i diskriminatorna, te kako mu je potreban ozbiljan pristup. Podsjećamo, Nacrt zakona o visokom obrazovanju u KS nije ni razmatran na sjednici Skupštine u četvrtak, s obzirom na to da je premijer povukao ovu tačku dnevnog reda prije rasprave.

Protivnici novog Zakona tvrde da predložena rješenja predstavljaju prijetnju javnom obrazovanju. Između ostalog, smatraju da ostavljaju mogućnost za osnivanje visokih škola, bez ikakvih kriterijuma, što će dodatno ugroziti javne univerzitete. Zamjerke su, u prvom redu, iznijeli i predstavnici Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, nezadovoljni predviđenim uslovima, kojima se status redovnog studenta dodatno otežava.

Po novom Nacrtu zakona, odnosno zakona koji je povučen na sjednici Skupštine, studenti su morali ostvariti 8.5 prosjek kako bi stekli javno finansirano mjesto, te onda zadržavati svake godine 8.0 prosjek, isto tako, kako bi zadržali javno finansirano mjesto. Svjesni smo da bi to veliki broj studenata doveo u nemogućnost nastavka njihovog studija, te da bi oni morali pauzirati svoj studij, ili bi nastavili na privatnim fakultetima koji često nisu blizu kvaliteta Univerziteta u Sarajevu”, izjavio je Faruk Dević, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu.

Zakonu se protivi i dio akademske zajednice među kojima je i Ekonomski fakultet u Sarajevu, inače, matični fakultet još uvijek aktuelne ministrice za nauku, visoko obrazovanje i mlade Melike Husić-Mehmedović, zatim Filozofski fakultet, Akademija nauka i umjetnosti BiH, ali i pojedini profesori drugih fakulteta. Asim Mujkić, profesor Fakulteta političkih nauka, podsjeća da je ovo četvrti Zakon o visokom obrazovanju od 2007. godine, što jasno govori da su isti nepromošljeni, ishitreni, te da nisu počivali na objektivnim pokazateljima.

Ja se slažem da nama treba novi Zakon o obrazovanju, ali on mora da počiva na ozbiljnim istraživanjima prije toga, dakle, na ozbiljnim sondiranjima, na ozbiljnim razgovorima u kojima će biti uključen daleko veći broj pripadnika akademske zajednice, nego što su to neke komisije koje imenuje ministar ili ministrica”, istakao je Asim Mujkić, Fakultet političkih nauka.

Stavove su iznijeli i predstavnici opozicije, ali i vlasti. Između ostalih, zastupnici SDP-a BiH u Skupštini Kantona Sarajevo smatraju da su ponuđena rješenja resornog ministarstva rertrogradna, ali da će, ako vide razumijevanje podržati nacrt i raditi dalje.

Nažalost, ministrica je podnijela ostavku, a da nije ni saslušala na sjednici šta to mi zamjeramo i šta predlažemo. Apriori je nastupila da, ako nije po njenom, da će napustiti Vladu i to je i uradila. Tako da mi, kao Klub zastupnika, nismo imali priliku da sugerišemo ministrici kako da popravimo zakon”, kazao je Igor Stojanović, zastupnik SDP u Skupštini KS.

Ministrica Husić-Mehmedović ne učestvuje u rješavanju problema, ali podnosi ostavku. U svom pismu ostavke, između ostalog, navodi da nije tačno da će studenti imati dodatna finansijska opterećenja, te da su brojni navodi kritičara netačni.

Pozdravljam činjenicu da se inače uspavana akademska zajednica probudila, te su neki od njih jasno I glasno iznijeli svoje neslaganje sa Nacrtom. Drago mi je i da se studenti bore za stvari koje ih se tiču i da koriste sva sredstva da iznesu svoje, takođe, neslaganje. Neslaganje sa tekstom su iznijele i nekevladajuće političke partije. Ipak, tokom prethodnih nekoliko sedmica, zapanjila me je količina nepoznavanja materije,neprofesionalnosti, nekolegijalnosti, nespremnosti, konformizma, nerealne slike o sebi, a u nekim slučajevima grube bahatosti i ličnih uvredljivih napada”, navedeno je.

Sudbina ovog Nacrta zakona biće poznata nakon što Kantonalna Vlada imenuje novog, prvog čovjeka resornog ministarstva.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare