Obrazovanjem protiv diskriminacije Roma u bh. društvu

Obrazovanje 13. mar 202119:45 0 komentara

Znatno se povećava broj romske djece koja se školuju. Integraciju i motivaciju za školovanje daju im romske udruge kroz stipendije, mentorstvo i opremu.

Amina Mehić studira političke nauke i prvi put je dobila stipendiju što će joj olakšati školovanje.

“Veoma mi je značajno. Romi su manjina i jako teško je doći do posla i svega ostalog. Tako da ove stipendije i to što nas pomažu, jako je značajno”, kazala je.

Kroz projekat EU i Romskog obrazovnog fonda, već tri godine romski studenti dobijaju stipendije. Ovogodišnja je 1.000 eura. Neki od njih su imali novačnu podršku i tokom srednje škole.

“U Banovićima sma završila srednju školu. Mašinski tehničar za računarsko projektovanje.Tokom školovanja sam imala podršku od udruženja, primala sam stipendiju i ona mi je puno značila”, izjavila je Dinela Mehić, studentica.

“Završila sam srednju Ekonomsku školu u Tuzli i trenutno sam studentica druge godine na Ekonomskom fakultetu UNTZ. Podršku ovog udruženja i obrazovnog fonda, imala sam tokom srednje škole što se nastavilo kasnije i na fakultetu”, rekla je Marina Krešić, studentica.

Stipendije su bile vjetar u leđa romskoj djeci kojih je sve više u školskim klupama. U TK trenutnom ima deset studenata, 88 srednjoškolaca te oko 600 osnovaca.

“Uspjeh je veliki. Mi smo uspjeli prelazak iz osnovnog obrazovanja u srednju školu da bude 100%. Što je još važnije, osipanje romske djece se smanjilo na svega 5% . Znači, napuštjau srednje škole oko 5%. Prije naše intervencije , to je bilo 53 %”, pojasnio je Nedžad Jusić iz Udruženja građana Euro Rom Tuzla.

Od ukupnog broja djece koja se školuju iz ove nacionalne manjine, pola ih je iz Tuzle. Obrazovanje je jedini način i integracije Roma u društvo, poručuje Jusić.

“Stvorili smo atmosferu u Tuzli da se romska djeca obrazuju, da neometano pohađaju obrazovni sistem. Ja sam siguran da ćemo u narednom periodu imati kritičnu masu romskih intelektualaca koji će ravnomjerno i ravnopravno sa svim drugima kreirati politiku na nivou grada, kantona , odnosno, države BiH.”

“Na moje mišljenje i moje obrazovanje apsolutno niko nije mogao uticati. Smatram da svaki čovjek treba imati obrazovanje i da puni više vrijedi sa obrazovanjem”, istaknula je Dinela Mehić.

A ono bi ovim mladim ljudima trebalo biti ulazak na tržište rada za koje će dobiti obuku u udruženju.

Amina Mehić govori: “Nadam se brzom zaposlenju. Ne mora to biti nešto specijalno. Voljela bih krenuti od ovakvih udruženja. Pošto sam ja na političkim naukama da stenem neko znanje pa tek onda nešto više.”

“Ja se nadam brzom zaposljenju poslije fakulteta. Možda da nastavim u akademskoj zajednici, a to je sve pitanje vremena i mogućnosti”, kazala je Marina Krešić.

Zapošljavanje Roma praćeno je diskriminacijom, stereotipima i predrasudama, a protiv toga najbolje se boriti perom i znanjem.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!