Troje talentovanih inžinjera iz Bosne i Hercegovine izabrani su za prestižnu edukaciju o svemirskom inženjeringu u Tokiju u Japanu. Zašto je BiH potreban kadar koji se bavi svemirskim inženjeringom u tehnološkom svijetu koji se brzo razvija? U Novom danu o ovoj temi su govorili Malik Kalem i Elmin Softić, te nekadašnji uspješni polaznik ove edukacije u Japanu, poduzetnik Kerim Hadžić.
Kalem, Softić i Hadžić dijele zajedničko iskustvo – školovali su se u inostranstvu i nakon toga vratili u Bosnu i Hercegovinu.
Kalem je završio studij mašinskog inženjerstva, a nakon toga proveo jedan period u Bratislavi gdje je stažirao u velikoj kompaniji autoindustrije i radio na razvoju prestižnih brendova od Porschea preko Peugeota do Fiata.
“Tada sam razmišljao da ću napustiti BiH, ali to iskustvo mi je ujedno dalo i samopouzdanje, vidio sam da imam kvalitet koji je prepoznat u Europi, i pomislio sam zašto to ne bi vratio svojoj državi. Tako da su se otvorili neku drugi putevi. Put u Japan nije bio planiran, ali život nas vodi na nepredvidive dwstinacije, i radujem se da otkrijem neke nove tehnologije, koje možemo i ovdje donijeti“, rekao je Kalem.
Softić, koji je softverski inžinjer, boravio je na razmjeni studenata u Njemačkoj, a slično kao Kalem, bavio se mišlju da nastavi profesionalnu karijeru u inostrantvu. Onda je shvatio da ni u BiH nije tako loše što je presudilo u odluci o povratku.
Hadžić, prva osoba iz Bosne i Hercegovine na prestižnoj edukaciji o svemirskom inženjerstvu u Tokiju, studirao je u Pekingu, gdje je i proveo jedan period.
Ističe kako se radi o najsretnijem periodu njegovog života, ali da je “kod kuće najljepše”
Spletom okolnosti u Bosni i Hercegovini se našao tokom pandemije koronavirusa, što je tada značilo i ostanak u zemlji.
“Imao sam sreću da upoznam posebne ljude i tu je sve krenulo dalje. Stojim iza toga da je kod kuće najljepše i u tom kontekstu ne namjeravam odlaziti“, ističe.
Tokom boravka na edukaciji u Japanu stekao je, kako kaže, jedno lijepo poznanstvo, koje se razvilo u ovo što je danas osiguralo razmjenu učenika iz sarajevske Treće gimnazije i jedne privatne srednje škole u Tokiju, što je već realizovano i nastavit će se, dodaje, i u budućnosti.
“Light motiv svega toga je izgradnja kapaciteta, kako u bilo kom sistemu javne uprave tako u biznisu pa i u edukaciji. Ključ za razvoj našeg društva i civilizacijskih vrijednosti su pod nekom vrstom izvjesne prijetnje, izgradnja kapaciteta nema alternativu“, naglašava Hadžić i dodaje da je ova edukacija ključna za izgradnju kapaciteta u oblasti svemira i svemirskih tehnologija, što za sobom povlači i mnoge druge stvari.
Zašto je za Bosnu i Hercegovinu bitan svemir?
“Tehnički gledano Bosne nema nigdje pa ni u svemiru, ali i Luxemburg je mala zemlja ali jedna od vodećih u svijetu u oblasti svemira. Pristup naučno-istraživačkom radu je nešto što u BiH nije u velikoj mjeri zastupljeno, odnosno nema mogućnosti za to. Važno je da kao država uhvatimo priključak, i Republika Hrvatska se ne tako davno prikljčila Eurospkoj svemirskoj agenciji, i mislim da BiH ima izvjesne inženjerske kapacitete da se priključi, ali bitno je biti advokat toga i podizati svijest zašto je nama bitan svemir i satelitska tehnologija. A u budućnosti jedna od glavnih industrija će biti upravo svemir“, zaključuje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare