Mladi traže veću zaštitu žena žrtava nasilja u BiH

Promo 16. sep 202409:48 0 komentara
PROI

Omladinski aktivisti i članovi projekta “Inkubator zagovaračkih inicijativa mladih” koji provodi Udruženje PROI Sarajevo u partnerstvu sa Omladinskim pokretom Revolt Tuzla i Centrom za edukaciju mladih Travnik, a uz podršku Instituta za razvoj mladih KULT uputili su u nadležne institucije Bosne i Hercegovine jednu od značajnih inicijativa koja je adresirana na povećan stepen zaštite žrtava nasilja u BiH.

Inicijativa mladih ljudi iz Sarajeva, Travnika i Tuzle okupljenih u Udruženju PROI odnosi se na izmjene i dopune postojećeg Kaznenog zakona FBiH, naročito u vezi s inkriminacijom djela proganjanja žena poštujući standarde propisane Istanbulskom konvencijom. Iz Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH došla je povratna informacija 16.04. iz kabineta predsjedavajuće Predstavničkog doma, Mirjane Marinković-Lepić, da je inicijativa upućena u parlamentarnu proceduru i da je u skladu sa Poslovnikom dostavljena Vladi Federacije BiH, resornom ministarstvu koje radi na izradi Krivičnog zakona, te nadležnim radnim tijelima Doma sa ciljem usklađivanja zakonodavstva.

PROI

Vlada Federacije BiH je 30. aprila 2024. godine izdala izjašnjenje da je Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, koji je u prvom čitanju usvojen u oba doma Parlamenta Federacije BiH, obuhvaćena i dopuna koja se odnosi na propisivanje novog članka 179a. kojim je uređeno kazneno djelo Uhođenje. Usvajanje ovih izmjena je vrlo važno u cilju prevencije i zaštite naročito žena žrtava porodičnog nasilja, s obzirom da uhođenje može biti jedna od naznaka mnogo ozbiljnijih posljedica kao što je potencijalno ubistvo.

Mladi lideri i liderice iz Udruženja PROI pozivaju donosioce odluka u Parlamentu Federacije BiH da podrže inicijativu za izmjene i dopune Kaznenog zakona, naročito u vezi s inkriminacijom djela uhođenja poštujući standarde propisane Istanbulskom konvencijom. Uvođenje novog krivičnog djela – uhođenje, pokazatelj je spremnosti donosioca odluka da prepoznaju glas mladih koji teže kreiranju i usvajanju EU-integracijskih politika, imajući u vidu da su ove zakonske mjere bitne i za reforme u vezi s EU integracijama BiH.

PROI

“Posebno mi je zadovoljstvo da sam imala priliku razgovarati sa mladim ljudima koji su zainteresovani za politiku i to za vrlo ozbiljne i teške teme, poput nasilja nad ženama i Krivični zakon. To pokazuje visoku svijest o problemima poput korupcije i sporosti sistema, te autentičnu potrebu za akcijom. U ovom trenutku vjerujem da smo blizu Izmjenama i dopunama Krivičnog zakona, te da će Ministarstvo pravde uvrstiti prijedloge civilnog društva u verziju izmjena koja će se naći pred nama do kraja godine. Na postizanju tog cilja udruženi smo svi, međunarodna zajednica, parlamentarni zastupnici i delegati, profesionalci iz socijalnog, policijskog i sudskog miljea, kao i nevladin sektor.” – istakla je Miomirka Melank, zastupnica u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.

“Obzirom da sam članica Komisije za ravnopravnost spolova PD Parlamenta FBiH imali smo priliku kao članovi komisije, ukljucujuci i nevladin sektor, Gender centar FBiH i Ombusmen, da nam se prezentira što je radna grupa pri Ministarstvu pravde FBiH do sada uradila, odnosno kakve izmjene i dopune Krivičnog zakona FBiH, kao i Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji u FBiH nas očekuju u zastupničkim klupama. Resorni ministar je naglasio povećanje minimalnih kazni za počinioce krivičnih djela iz oblasti nasilja u obitelji i nasilja nad ženama, kao i uvođenje novog krivičnog djela – uhođenje, te usuglašavanje sa Istanbulskom konvencijom.”- istakla je Lana Prlić, zastupnica u Predstavničkom domu Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine.

PROI

“Svaki novi slučaj nasilja, a nažalost, bilo ih je mnogo u proteklom periodu, predstavlja poraz za sistem i cjelokupno društvo jer ni sistem ni društvo nisu reagovali na vrijeme iako odavno brojni slučajevi nasilja i sve češći slučajevi femicida upozoravaju da je krajnje vrijeme da se preduzmu mjere i žene konačno zaštitre. Uhođenje, kao oblik nasilja, prepoznato je i Istanbulskom konvencijom, i kao takvo je ključno pitanje koje BiH mora riješiti na putu ka EU. Stoga, mi mladi lideri okupljeni u Udruženju PROI pozivamo Parlament Federacije BiH da podrži inicijativu za izmjene Krivičnog zakona, koja se tiče uređenja kaznenog djela Uhođenje. Time će poslati jasnu poruku da Bosna i Hercegovina ozbiljno shvata zaštitu svih svojih građana i aktivno radi na ispunjavanju EU standarda u oblasti ljudskih prava.”- istakla je Emina Smajlović, učesnica projekta iz Sarajeva.

Uključivanjem mladih u procese izmjene zakonskih rješenja, BiH može osigurati da zakoni budu inkluzivniji, pravedniji i bolje prilagođeni potrebama svih građana.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!