Hahn: Hvala Vučiću zato što nije reagovao

Regija 10. sep 201611:08 > 16:47
FoNet/Aleksandar Levajković

Komesar za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johannes Hahn izjavio je da bi svaka zemlja u regionu, bila ona članica EU ili ne, ne bi trebalo da ometa nijednu drugu zemlju da se pridruži Uniji.

Hahn je na zajedničkoj konferenciji za štampu sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, poslije sjednice Vlade Srbije kojoj je prisustvovao, rekao da su evropske integracije proces koji iziskuje vrijeme i strpljenje, ali da je nema sumnje da ćemo na kraju tog procesa vidjeti pristupanje Srbije EU što je, kako kaže, i njegov lični cilj.

Komesar je istakao značaj regionalne stabilnosti. Potreban vam je region u kojem vlada mir, koji je odlučan u pravcu evropske perspektive, rekao je Hahn i podsjetio je da kod regionalnih lidera postoji izražen stav da nijedna zemlja u regionu neće ometati drugu zemlju da se pridruži EU.

Odgovarajući na pitanje o zaoštrenim odnosima Hrvatske i Srbije, Hahn je rekao da EU prati i posmatra svaku izjavu, i da je saglasan sa odlukom premijera Vučića da ne reaguje na izjave Zagreba. On je podsjetio da je hrvatski parlament velikom većinom glasova podržao put Srbije u EU, i kako kaže, očekuje da je taj glas i dalje validan.

Hahn je rekao da od svih čanica EU očekuje da podrže dalji razvoj Uniji, a da bi naročito u regionu trebalo da postoji snažna podrška za dalji razvoj Balana. Pritom se ne radi samo, kako kaže, o ekonomskom razvoju, već i o pomirenju i regionalnoj saradnji što su suštinski principi na kojima je izgrađena EU.

“Budućnost svake zemlje u regionu jeste EU. To je prilika i mogućnost da budu dio snažne porodice koja igra međunarodnu ulogu. EU je daleko najveće ekonomsko tržište, sa svega sedam posto svjetske populacije. Mi smo u globalnoj konkurenciji, sa kojom možemo da se nosimo samo ako radimo zajedno. Jedan od osnivača EU je rekao da su sve evropske zemlje male, a neke to još uvijek ne znaju. To je izjava koja je validna i 2016. Svaka zemlja jeste bolje zaštićena i ima bolju perspektivu ako je u EU”, poručio je Hahn.

Evropski komesar je rekao i da je za multilateralna postavka EU i zapadnobalkanskog procesa bolja za prevazilaženje bilateralnih problema, nego da ti problemi ostanu na bilaterallnom nivou.

“Ne možemo da mijenjamo sve od danas do sutra, postoje historija, iskustva… Izazov za političare je da idete naprijed, ali da ne izgubite svoje građane iz vida. To je razlika između političara i državnika, na sreću vaš premijer je državnik”, rekao je Hahn.

Posjetu Johanesa Hana je pratila Maja Đurić:

Vučić: EU je najbolji put za našu zemlju

Premijer Aleksandar Vučić rekao je da se na sjednici Vlade Srbije, kojoj je prisustvovao komesar Hahn, bilo riječi o tri važna pitanja. Prvo je nastavak evropskih integracija Srbije, obaveze iz već otvorenih poglavlja 35, 23 i 24, ali i zadaci Srbije kada je riječ o novim poglavljima čije se otvaranje očekuje, a to su Poglavlje 5 – Javne nabavke, Poglavlje 25 – Nauka i istraživanje, Poglavlje 26 – Obrazovanje i kultura i Poglavlje 20 – Preduzetništvo i industrijska politika.

Drugo pitanje je, kako kaže, bilo ekonomski napredak i bolji život građana. Vučić je pritom izrazio zahvalnost EU na podršci poslije poplava. “EU je ogromnim novcem pomogla Srbiju, taj novac nikad nećemo da zaboravimo. Na pošten način smo ga upotrijebili, gradovi koji su bili pogođeni poplavama danas izgledaju i bolje nego prije”, rekao je premijer Srbije.

Treće pitanje se odnosilo na regionalnu politika i tu su se mogla, kako kaže, čuti različita viđenja članova Vlade. On kaže da su pojedini članovi Vlade teško prihvatali njegovu odluku da se ne odgovara na izjave iz Hrvatske, ali da ih je Hahn danas sve saslušao.

FoNet/Aleksandar Levajković

“Srbija će se ponašati odgovorno. Naš strateški cilj je članstvo u EU. Zaštitit ćemo nacionalne i državne interese, kada nismo saglasni sa EU to ćemo da iskažemo, ali želimo da pripadamo tom tipu društva, da dijelimo zajedničke vrijednosti”, rekao je Vučić.

On je istakao da se 63,6 posto trgovinske razmjene Srbije obavlja sa zemljama EU, a 21,1 posto sa zemljama CEFTA koje teže članstvu u Uniji. To znači da se 85 posto trgovinske razmjene Srbije obavlja sa EU, kaže Vučić i dodaje da je 75 posto investicija u Srbiji porijeklom iz zemalja EU, dok je 80 posto novozaposlenih radnika dobilo posao upravo u kompanijama iz Unije.

Vučić je ponovio da ne žali da kaže nijednu lošu riječ na račun Hrvatske, njenih građana i njenih političara. “Hrvati su uspješni, i mi želimo da se takmičimo, da ih u narednih 20, 30 godina stignemo u ekonomiji. To je jedna pozitivna, takmičarska atmosfera”, rekao je on.

Predsjednik Vlade je pozvao sve da pogledaju brojke i vide da se deficit Srbije sa Hrvatskom smanjuje, kao i da je suficit sa BiH i ostalim zemljama regiona i dalje veliki. “Pa izračunajte koliko građana od toga živi. Mislite da mi ne bi bilo lako da nekoga opsujem, a da poslije tri mjeseca kažem da pomjeramo isplatu penzija, pa ćemo da kasnimo, pa da se zadužujemo”, ukazao je Vučić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.