Hrvatska i Slovenija – kako riješiti pat poziciju

Regija 01. jul 201720:33 > 21:37
N1

Da bi se pomakli iz pat pozicije nakon odluke arbitražnog suda, popustiti mora ili Slovenija ili Hrvatska.

Ne samo da to ne namjeravaju obje zemlje već se stječe dojam da su čvršće nego ikad u svojim pozicijama. U prvi plan sada dolazi diplomatsko oružje. Drugim riječima, sada ćemo vidjeti ko ima jačeg prijatelja. Povrh svega, ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je danas kako je hrvatska policija zabilježila tri slučaja povrede crte razgraničenja u Savudrijskoj vali.

Hrvatska ne popušta, ali ne popušta ni Slovenija. Već iduće sedmice u Zagreb stiže slovenska nota o provedbi arbitraže.

”Pa dobro, mogu uputiti notu. Kažem, to je po meni logično ukoliko Slovenija ide s tezom da je sve bilo idealno u arbitražnom procesu nakon što i od strane Slovenije imenovani sudac i slovenska agentica sama, sami su dali ostavku, nakon što bivši predsjednik Međunarodnog suda kad se upoznaje sa slučajem nakon sedam dana daje ostavku, i da je onda baš sve čisto i divno, onda tu imamo različit stav. Nije to ništa neobično”, kaže premijer Andrej Plenković.

”Slovenija će iduće sedmice Hrvatskoj poslati posebnu notu glede implementacije arbitražne presude o granici. Započet ćemo pripreme, a dotad bi svako izazivanje s jedne i druge strane bilo neprimjereno. Sve građane, pa i ribare, pozivam da se suzdrže od takvih postupaka jer bi svaka provokacija pogoršala naše međusobne odnose”, kazao je njegov slovenski kolega Miro Cerar.

Miro Cerar diplomatsku notu ne odgađa ni zbog najavljenog sastanka s Plenkovićem u Ljubljani. Dapače, napominje da o novim rješenjima – ne želi razgovarati.

”Vlada će imenovati i posebnu skupinu koja će koordinirati provedbu odluke arbitražnog suda. Ta skupina će koordinirati različita ministarstva kako bi službeni organi vlasti što lakše implementirali odluku”, kazao je Cerar.

”Diplomatski pritisci na Hrvatsku krenuli su još na dan presude. Njemačka se svrstala na stranu Slovenije, a Plenković u tome ne vidi ništa posebno.

”Gledajte, kako bih ja rekao, nećemo biti impresionirani, jel’ tako. Dakle, mislim da su ove teme koje su prije svega bilateralnog karatkera koje se trebaju urediti po međunarodnom pravu, to je naša pozicija. ‘Ajmo dakle to prvo malo staviti u realan kontekst. To su priopćenja veleposlanstava tih zemalja u Hrvatskoj. Ljudi koji su ovdje razumiju interes javnosti, žele neki signal. I Hrvatska je privržena međunarodnom pravu i poštivanju presuda međunarodnih sudova, arbitraža, ali kada je u njima sve korektno”, kaže Plenković.

Dok se hrvatska strana ne da impresionirati – slovenska je u snažnoj diplomatskoj ofanzivi. Iduće sedmice očekuje se i reakcija Evropske komisije, a stav je zauzeo i SAD.

”Mi smo na obje strane. Mi smo saveznici i sa Slovenijom i s Hrvatskom. SAD se opredijelio za savez s obje zemlje. Zalagali smo se za stabilnost, sigurnost i prosperitet i Hrvatske i Slovenije. Čvrsto vjerujemo u sposobnost vlade obje zemlje da nađu rješenje i krenu dalje. I na to ih ovim putem potičemo”, rekao je zamjenik pomoćnice američkog državnog sekretara za evropska i euroazijska pitanja Brian Hoyt Yee.

Ipak, svi napominju da je važno izbjeći incidente na granicama. A upravo bi granice mogle izazvati novi problem između Hrvatske i Slovenije. Naime, slovenska opozicija već zaziva ucjenjivanje Hrvatske ulaskom u Schengen.

”Pravo vrijeme da Hrvatska postane kooperativna u provedbi arbitražne presude doći će onda kad i slovenski glas bude važan, kad se bude odlučivalo o pristupu Hrvatske Schengenskom prostoru i eurozoni”, komentarisao je Janez Janša.

Hrvatska otvorena pitanja oko granice ima i s drugim zemljama. Postoji li mogućnost i da sa Srbijom završi na arbitraži?

”Vjerujem da je puno bolje ići na međunarodne sudove koji se time bave čvrsto se držati međunarodnog prava. Nažalost, ovaj arbitražni postupak sa Slovenijom pokazao je, ne zbog hrvatske nego zbog slovenske strane da je on bio kompromitovan. Siguran sam da je najbolje rješenje da se tamo gdje nema bilateralnog dogovora da se ide na međunarodne sudove”, rekao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

Stav Hrvatske zasad je jedinstven – arbitažu ne priznaje bez obzira na diplomatske pritiske, a za očekivati je da takvih pritisaka biti sve više.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.