Haag nije stavio tačku na priču o zločinima u bivšoj SFRJ

Regija 30. nov 201718:15 > 22:11
Tanjug/AP/Robin van Lonkhuijsen

Haška presuda bivšim čelnicima takozvane Herceg-Bosne, koju je obilježilo šokantno samoubistvo Slobodana Praljka u sudnici, postala je novi povod za razmjenu optužbi i kontraoptužbi između Zagreba i Beograda.

Iako je Tribunal odlučivao o odgovornosti zvaničnika bosanskih Hrvata za zločine počinjene nad Bošnjacima 1993. i 1994. godine, zvanični Zagreb danas govori o odgovornosti Srbije za ratove i zločine počinjene devedesetih.  

“Sve žrtve moraju ostati u našoj kolektivnoj svijesti, a jučerašnja smrt generala Praljka neka ostane zadnji čin tragičnih ratnih zbivanja. Svima njima pokoj vječni, a nama dovoljno razboritosti da se okrenemo prema budućnosti i da se ovo više nikada ne ponovi”, poručio je predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

Minutom šutanja za sve žrtve ratova u Hrvatskoj i BiH, počela je sjednica Sabora. Ipak, nisu svi poslanici bili u sali.  

“Ne možemo pristati na to da se tako odaje pijetet osobi koja ima pravosnažnu presudu za ratne zločine”, rekao je poslanik opozicione stranke Glas Goran Beus Richembergh.

Zbog ovakvog stava, Richembergh je dobio prijetnje smrću.

Ipak, za razliku od Sabora, u vrhu hrvatske države nema dilema o karakteru presude – nepravedna je i neprihvatljiva. U argumentovanju, prstom se pokazuje ka Srbiji.  

“Hrvatsku i BiH napala je Miloševićeva Srbija i tzv. JNA i to su notorne činjenice. Hrvatska nije napala nikoga. Hrvatska je imala presudnu ulogu u slamanju velikosrpske agresije te oslobodila velike dijelove BiH. Spriječila je ponavljanje srebreničkog genocida u Bihaću i to na poziv Alije Izetbegovića”, izjavila je predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović.  

Predsjednik Srbije odgovara da je zadovoljan što je Srbija pokazala da je sposobna da stvari gleda na drugačiji način – da ne bježi od prošlosti i teških tema, ali da akcenat stavi na budućnost.  

“Što se tiče uloge Srbije i patološke opsesije koja postoji u delu hrvatske javnosti Republikom Srbijom i srpskim narodom, to je opet pitanje za njih. Ja sam zadovoljan što mi umemo da gledamo u svoje dvorište. Stvarno je dosta bilo. Svakog bogovetnog dana ništa drugo ne slušam, samo slušam nešto protiv Srbije i protiv Srba. Dosta sa tim. Stanite, zaustavite se malo. Pogledajte se u ogledalo, pa tek onda nam solite pamet i držite pridike”, poručio je Aleksandar Vučić.  

I analitičari u Beogradu kažu da im nije jasna reakcija Hrvatske s obzirom na to da Srbija nema nikakve veze sa događima o kojima je Haag jučer donio presudu.  

“Ja imam utisak da mi stalno pokušavamo da proizvedemo u svim državama u regionu, kada je u pitanju Haški tribunal, da proizvedemo neprijatelje kojih treba da se plašimo i koji nisu eto dovoljno krivi, a mi ispadamo krivi i to je tako po meni jedna bezrazložna reakcija”, ocjenjuje Vesna Petrović iz Beogradskog centra za ljudska prava.  

Analitičari u Zagrebu, međutim, ocjenjuju da su poruke protiv Haaga i burne reakcije hrvatskih zvaničnika upućene domaćoj javnosti.  

“Politika se vodi tako da se zadovoljavaju moji birači i to je zapravo ja mislim bio nastup svih koji su bili u državnom vrhu da zapravo pošalju poruku onih od kojih očekuju podršku na izborima, bez obzira koliko to dijeli nas od susjeda, od ljudi sa kojima živimo, od drugih”, smatra historičar Tvrtko Jakovina.  

Presudom Prliću i ostalima, Haag je završio svoj rad, ali sudeći po reakcijama na nju, nije stavio tačku na priču o zločinima na prostorima bivše SFRJ.