"Nema napretka Srbije dok se podržavaju relikti prošlosti"

Regija 21. dec 201717:29 > 17:35
N1

Institut za evropske poslove Srbije izražava zabrinutost u vezi sa prevelikim kašnjenjem u sprovođenju reformi predviđenim poglavljima 23. (Pravosuđe i osnovna prava) i 24. (Pravda, sloboda i bezbjednost).

U 20 strana izvještaja o sprovođenju reformi u okviru dva poglavlja koji je objavljen na stranici Ministarstva za evropske integracije čak 69 puta se pominje kašnjenje u sprovođenju reformi kada su u pitanju pravosuđe, ratni zločini, borba protiv korupcije, ljudska prava, medijske slobode, borba protiv terorizma i kriminala.

“Bez želje da se mešamo u nezavisan rad pravosudnih organa, zabrinjava nas činjenica da se Inicijativa mladih za ljudska prava našla na udaru Tužilaštva u Staroj Pazovi povodom prekršajnog postupka protiv aktivistkinja i aktivista zbog protesta na tribini Srpske napredne stranke u Beški, na kojoj je govorio ratni zločinac Veselin Šljivančanin. U prijavi koja je podneta za dela 1) nepristojno, drsko i bezobzirno ponašanje kao i 2) vređanje, vršenje nasilja, pretnja ili tuča zaprećene su novčane i zatvorske kazne. Istovremeno, krivična prijava koju su povređeni aktivisti Inicijative podneli protiv NN lica, odbijena je i na taj način je poslata poruka institucijama, a i organizacijama civilnog društva da su ratni zločinci zaštićeniji od građanskih i slobode govora. Institut ne vidi ništa sporno u mirnom građanskom buntu protiv promocije opasnih relikata prošlosti kakav je Veselin Šljivančanin”, saopšteno je iz Institut za evropske poslove Srbije.

Inicijativa mladih za ljudska prava godinama pokazuje hrabrost u ukazivanju na ratne zločine i potrebi za regionalnim pomirenjem. Umjesto da ih država podrži u naporima, ona protiv njih podnosi prijave, navode u Institutu.

“Srbija mora da napravi otklon od neslavne prošlosti, da pokaže veću posvećenost izgradnji regionalnog poverenja i pomirenja, kao i da uspostavi atmosferu koja pogoduje značajnom procesuiranju ratnih zločinca i organičavanju njihovom javnom delovanju po odsluženju kazni”, zaključuje se u saopštenju Instituta za evropske poslove Srbije.