Hrvatska: Zabrinjavajući porast oboljelih od melanoma

Regija 28. maj 201816:14 > 16:18
Pixabay

Javnozdravstvena akcija "Djeluj sada“ u sklopu koje su građani imali priliku besplatno i bez uputnice pregledati madeže te se savjetovati sa stručnjacima održana je danas u Zagrebu.

Tom prilikom otkriven je značajan broj zloćudnih tumora kože, a osobe su upućene na daljnje liječničke tretmane.

Na uzorku od tisuću Zagrepčana, u okviru akcije „Djeluj sada“ otkriveno je 140 zloćudnih tumora kože, od čega je postavljena sumnja na 20 melanoma, te oko 120 ostalih zloćudnih tumora kože.

Građani kod kojih postoji sumnja na zloćudne tumore kože odmah su upućeni na daljnju obradu i liječenje, s naznakom hitnosti za one kod kojih je postavljena sumnja na melanom.

Ako se usporede rezultati iz 2017. godine s ovogodišnjima, porast oboljelih je gotovo dvostruko veći jer je 2017. godine na uzorku od 1.207 građana otkriveno 10 melanoma.

”Veliki broj novo otkrivenih melanoma dodatno potvrđuje činjenicu kako je ovakve akcije potrebno provoditi što češće, no iznad svega najvažnije je educirati građane o načinima i važnosti prevencije.“, istaknula je Mirna Šitum, predstojnica Klinike za kožne i spolne bolesti Kliničkoga bolničkoga centra “Sestre milosrdnice” i voditeljica Referentnog centra za melanom (MZRH).

U sklopu projekta “Djeluj sada“, uz preventivne preglede, u Zagrebu su postavljeni i mjerači UV indeksa koji prikazuju trenutačni UV indeks i ujedno sugeriraju odgovarajući faktor zaštite od sunca.

Liječnici ističu važnost izbjegavanja direktnog izlaganja UV zrakama ljeti između 10 i 17 sati kada je sunčevo zračenje najjače. Sugeriraju boravak u hladu, nošenje kapa i šešira sa širokim obodom te naočala s UV filterima i odjeće dugih rukava, kao i odjevnih predmeta koji na sebi imaju oznaku UPF.

U 2015. godini u Hrvatskoj bilo je ukupno 649 oboljelih od melanoma, od toga 362 muškarca i 287 žena.

Posebno su zabrinjavajući podatci da je melanom već drugu godinu zaredom na devetome mjestu u ukupnom poretku zloćudnih tumora kod muškaraca, a kod žena je ove godine prvi put ušao među deset najzastupljenijih.

Iako žene u Hrvatskoj u ukupnom broju obolijevaju rjeđe nego muškarci, u mlađim dobnim skupinama do trideset godina ipak prevladavaju. Uzrok tome stručnjaci nalaze u činjenici da se žene češće izlažu UV zrakama zbog trenda tamnog tena pa se zbog toga više izlažu prirodnom utjecaju UV zraka preko sunčana ili solarija.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.