Dačić: Srbija neće u NATO, ali poštujemo želje susjeda

Regija 31. mar 201518:04 > 19:26
N1

Srbija ima izbor, da postane član NATO-a ili da ostane vojno neutralna - to je poruka potpredsjednika Parlamentarne skupštine NATO-a koja se naredna tri dana održava u Beogradu.

I dok vlast tvrdi da nema namjeru da postane članica NATO pakta, DSS i Pokret Dveri smatraju da Srbija ide ka tome i zato traže referendum.

NATO skupština u Domu srpske Narodne skupštine. Treći put u Srbiji, prvi put za vrijeme ove vlasti. Prilika da se o debatuje o odnosu Srbije i NATO-a, o njihovoj problematičnoj prošlosti i svijetloj budućnosti.

“Usvajanje IPAP-a 15. januara ove godine će dati poseban doprinos daljem unapređenju saradnje u svim oblastima. Srbija želi produbljivanje saradnje na obostranu korist, iako ne namjerava da postane član NATO-a, i poštuje aspiracije za članstvo svojih susjeda”, rekao je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

“Vi možete biti dio evroatlantskih integracija na različite načine. Danas su srpska vlada i skupština posvećene članstvu u EU. Suprotno tome, malo je vjerovatno da Srbija postane član NATO-a bar u skoroj budućnosti, ali nema ničeg lošeg u tome – integracija u evroatlantski savez će biti uspješna samo ako za to postoji podrška stanovništva”, rekao je Paolo Ali, potpredsjednik parlamentarne skupštine NATO.

Podrške građana nema, uvjeren je tzv. patriotski blok. DSS i pokret Dveri dolazak predstavnika NATO-a u Skupštinu vide kao uvredu za srpski narod, a IPAP sporazum kao, kako kažu, sporopuzajuće članstvo u NATO.

“Ako je vlast to uradila zbog toga što je to njen izbor – na to nije imala pravo. Treba da se raspiše referendum i da se upita narod da li želi ne samo da se priključi NATO paktu, nego da li želi ovaj IPAP sporazum”, rekla je lider DSS Sanda rašković Ivić.

DSS-u i Pokretu Dveri, kao vanparlamentarnim strankama, nije bio dozvoljen ulaz u Skupštinu Srbije, pa su protestno pismo državnom vrhu predali na pisarnici.

Oni nisu bili jedini koji su ispred Skupštine protestovali zbog dolaska NATO parlamentaraca.

Predstavnici vlasti podsjećaju da je Srbija od 2006. u Partnerstvu za mir i da je IPAP sporazum dio tog partnerstva. Pitanje članstva u NATO je, kažu, pitanje budućnosti. Za sada, poručuju, nema govora o tome.

Više o tome u prilogu Maje Nikolić: