Vučićeva kategorizacija krivičnih djela: Od "pa šta" do "kao ne znam šta"

Regija 18. jan 202016:35 > 19:28
N1

Kako predstavnici vlasti reaguju i komentarišu velike afere, poput uloge oca ministra policije u slučaju "Krušik" ili nelogičnostima u vezi sa proizvodnjom droge u kompaniji "Jovanjica"? Novinari koji mjesecima prate razvoj događaja u vezi sa navedenim slučajevima smatraju da vlast, predvođena predsjednikom Aleksandrom Vučićem, pribjegava relativizaciji, skretanju pažnje javnosti i pritiscima na borce protiv korupcije.

Činjenicu da otac ministra policije posluje sa privatnom firmom koja po povlašćenim cenama kupuje oružje od državne fabrike, predsjednik Srbije komentarisao je kratkim “pa šta”.

Budući da tužilaštvo zasad nije reagovalo, a samim tim ni preciziralo potencijalno kršenje zakona, predsjednik Srbije relativizovao je sva krivična djela na koja bi slučaj mogao da ukaže. Počeo je od sukoba interesa.  

“E, sukob interesa. Pogledajte, dragi prijatelji, pogledajte narode šta se svaki put dogodi. Uvek vam pričaju o velikom kriminalu, uvek. I uvek kad ih isterate na čistac da nemaju ništa, uvek dođu do toga da kažu – a je li to sukob interesa”, kazao je predsjednik 15. novambra prošle godine odgovarajući na pitanje o umiješanosti oca ministra policije u aferu Krušik.  

Nakon što je zbog sumnji u malverzacije prilikom trgovine oružjem podnijeta krivična prijava protiv čelnih ljudi Ministarstva unutrašnjih poslova za konkretna krivična djela – trgovinu uticajem, zloupotrebu službenog položaja i udruživanja radi vršenja krivičnih djela, predsjednikova reakcija bila je slična. Navedene zloupotrebe, po Vučićevoj gradaciji, manja su krivična dela.

“Vi ste pričali o tome kao najvećem kriminalu, vi ste mi pričali kao da je to ne znam kakvo izvršenje krivičnog dela. A na kraju smo došli do trgovine uticajem“, kazao je u petak predsjednik gostujući na jednoj televiziji.  

Kada je policija zaplijenila preko četiri tone marihuane na plantaži koja je primala državne subvencije i koju su redovno posjećivali visokopozicionirani pojedinci iz vlasti, Ministarstvo unutrašnjih poslova akcijom se nije javno pohvalilo.

Nakon što je slučaj procurio u medije, a pojedini opozicioni političari slučaj povezali sa porodicom predsjednika Vučića, inspektor koji je vodio akciju najprije je izveden na poligraf, a zatim i pred policijske kamere da demantuje ulogu Andreja Vučića u proizvodnji droge.

“Usred te afere, on je predmet istrage, njega izvode. Meni je taj snimak izgledao kao kada smo gledali ljude koje su teroristi, pa otmu nekog i onda ga dovedu da u neku kameru ispriča prijateljima i rođacima ‘u redu sam, ne brinite, sve je u redu'”, rekao je za N1 novinar BIRN-a Slobodan Georgiev.

Novinar NIN-a Vuk Cvijić ukazuje na, kako kaže, već ustaljenu praksu da predsjednik države ocjenjuje ko je kriminalac, a ko nije. Sudeći po reakcijama vrha vlasti na pomenute afere, kaže, ne djeluje mu da država želi ozbiljno da istraži bilo šta od sumnjivih dela.

“Ono što ja vidim i što mene plaši je da oni pokušavaju da je zataškaju, da ukazuju na one koji ukazuju da je bilo korupcije, a brane one koji se sumnjiče za korupciju. To je suština njihovog propagandnog delovanja, ne vidim da bilo šta konkretno rade da bi sprečili eventualnu korupciju”, smatra Cvijić.

U Vučićevim kvalifikacijama krivičnih djela, Cvijić pronalazi redovan feler – kad god je predsednik nekoga označavao kriminalcem, njegova ocjena pokazala se netačnom. Za one koje, pak, brani, dokazi se samo gomilaju.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad