Povećava se pritisak na novinare: Vrijeme je izbora!

Regija 19. jun 201521:45 > 21:46
N1

Prekid saradnje, prijetnje otkazom, otkazi. Posljednjih nekoliko dana - o tome se raspravlja u novinarskom svijetu koji je šokiran odlukama vlasnika. Jedan od tih primjera je novinar riječkog Novog lista, koji ipak ostaje u svojoj redakciji.

Boris Pavelić ipak ostaje. Otkaz novinaru u posljednji tren je povučen. Ipak, zaradio je upozorenje zbog kršenja pravila Novog lista. Nova odluka došla je nakon brojnih tekstova i reakcija – na kojima se Pavelić zahvaljuje.

“To je vrlo važno za moju porodicu, premda sam svjestan da ovaj moj slučaj ne može mjeriti s mnogim slučajevima otpuštanja i nepradve u Hrvatskoj”, kaže Pavelić.

Sve je počelo s tekstom o optužbama Josipa Manulića na račun šefa Tomislava Karamarka. Kako Pavelić nije uspio dobiti reakciju HDZ-a, tekst nije pušten u štampano izdanje, ali je kratko bio na webu, povučen je nakon pola sata , a 11 dana kasnije – Paveliću je uručen vanredni otkaz. I to navodno pod pritiscima HDZ-a.

“Što se tiče oduke uprave Novog lista, učinit ću sve da sačuvam dignitet struke i vlastito dostojanstvo nastojeći dokazati da ova odluka, premda bitno ublažena da ova odluka nije utemeljena”, ističe Pavelić.

Otkaz saradnje zaradio je pak kolumnist Boris Dežulović. Slobodna Dalmacija ga je zamjenila jer je sud dosudio odštetu zbog kolumne, koja je po definiciji – komentar s kojim pri objavljivanju urednici – nisu imali nikakav problem.

“Prostor slobode ne postoji, postoje tek pukotine u medijima i one se danas grozničavo pune i zavaraju. Ne treba biti doktor političkih nauka da bi se zbrojilo dva i dva i da se vidi da se priprema teren za izbore”, tvrdi Dežulović.

Kad su kamere upaljene – političari o pritisicima na novinare govore uvijek isto. Nedopustivi su – i to uvijek rade – oni drugi.
Tako za najnovije indicente u SDP-u kažu:

“Nažalost, dolaze vremena kada će Bujanec i Dujmovic biti novinarstvo, što znači da se polako ostvaruje prijetnja Karamarka i da se u ovoj zemlji uskoro više neće smjeti ni misliti, a kamo li pisati slobodno”.

A u HDZ-u odbijaju optužbe.

“Nema toga da će neko nekoga nazvati, i da će na ovaj način riješiti sudbinu na ovaj način, ne miješamo se u uređivačku politiku, ne radimo to, bavimo se s ekonomijom, stvarima koje dosta tište ljude u Hrvatskoj”.

A novinare u Hrvatskoj tište pritisci – zastrašivanja šakama ili gubitkom posla, izravne i neizravne prijetnje. Sve je prijavljeno Hrvatskom novinarstvom društvu.

“Imamo situaciju već dugo da se miješaju ti utjecaji financijske moći, političke moći pa čak i organiziranog kriminala, zna se nekada sve pomiješati”.

Prema raznim istraživanjima Hrvatska je po slobodi medija na 58. ili 80. mjestu u svijetu . Ni na papiru to ne izgleda dobro, a u praksi je još gore.