Majka uhapšene trudne Filipinke u Nišu traži od Vučića da je ne izruče u SAD

Regija 11. nov 202016:35 > 19:39
N1

Odbrana Ksenije Mej Atilano, Filipinke uhapšene u Nišu zbog navodnih internet prevara, zahtijeva da joj se, pošto je pred porođajem, sudi pred domaćim pravosuđem. Advokat Milan Petrović ocjenjuje da bi, pravno gledano i bez obzira na njenu trudnoću, Srbija trebalo da raskine ugovor o ekstradiciji sa SAD, jer dokument "nije regulisao internet prevaru počinjenu u Srbiji - na štetu američkih građana".

Majka okrivljene, kojoj je, zbog poodmakle trudnoće odobrena mjera kućnog nadzora umjesto pritvora, moli predsjednika Aleksandra Vučića za pravedno suđenje u Srbiji.

SAD tvrde – jedanaestoro okrivljenih iz Niša otvaralo je lažne investicione platforme na internetu. Nudili ih građanima da u njih ulažu realan novac, koristeći lažnu kriptovalutu. Kada su “na udar” došli i američki građani, uključuje se FBI i utvrđuje se šteta od oko 70 miliona dolara. Slijedi hapšenje u Srbiji.

Džesika Atilano u Nišu čeka razrješenje – da li će se njenoj kćerki u devetom mjesecu trudnoće, suditi u SAD-u ili u Srbiji, gdje je udata za Nišliju, sa kojim već ima dvoje djece. Ne ulazi u ono čime joj kćerku terete, već moli:

“Molim predsjednika Vučića, koji je zabrinut za mlade i djecu, vjerujem da jeste… Molim ga da čuje moju molbu i spriječi izručenje Sjedinjenim Američkim Državama”, moli Džesika Atilano.

Za isto, samo sa strane zakona, bori se i advokat Milan Petrović. Zastupa Kseniju Mej Atilano i njenog supruga, inače prvookrivljenog u grupi koju SAD potražuju.

Ne samo zato što je uskoro očekuje porođaj, već i zbog drugih nedostataka, izričit je, ni Filipinku iz Niša, ni ostalih desetoro uhapšenih, ne bi trebalo izručiti SAD.

“Definitivno bi trebalo zauzeti stav da je krivično djelo izvršeno u Republici Srbiji. U zamolnici su takav stav zauzele i SAD, ni one to ne spore”, kaže Petrović.

Zato bi njihovo izručenje bilo i pravni presedan, i protivzakonito, smatra Petrović. Niko ne bježi, napominje, od utvrđivanja krivice i sudskog postupka, samo se protive izručenju.

“Zato što su sva lica koja su, navodno, izvršila neko krivično djelo državljani Republike Srbije. Sva ta lica su živjela na adresama u Srbiji. Sva sredstva pomoću kojih su, kako se tvrdi, izvršili djela, oduzeta su u Republici Srbiji. Svi elementi govore u prilog tome da je jedino država Srbija nadležna za njihovo procesuiranje”, navodi Petrović.

N1

Bez obzira na sporazum sa SAD, za koji tvrdi da ovakav slučaj navodne prevare, počinjene u jednoj državi – sa štetom nastalom u drugoj, ni ne sagledava. Sporazum se, kako tumači, prije svega odnosi na građane koji su u jednoj zemlji počinili zločin, a kriju se u drugoj.

Srbija je, podsjeća, samo obaviještena o tome da se u SAD vodi krivični postupak protiv njenih građana. Zatraženo je izručenje, tvrdi, bez dostavljenih materijalnih dokaza.

“Imamo mehanizme na osnovu kojih možemo da zasnujemo nadležnost i da im sudimo ovdje”, uvjeren je Petrović.

Viši sud u Beogradu bio je jasan početkom novembra: “Utvrđene su zakonske pretpostavke za izručenje jedanaestoro državljana Srbije SAD-u”.

Formulacija krivičnog djela koje im američko zakonodavstvo, pored ostalog, stavlja na teret je prebacivanje i pranje novca. Okrivljeni su djela negirali.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad