Posljednjih dana, na srbijansko-mađarskoj granici broj otkrivenih migranata ne pada ispod 1.400, tako bar kažu podaci mađarske policije.
Među migrantima, posljednjih mjeseci dominiraju izbjeglice iz Sirije, koja je, prema dostupnim zvaničnim podacima, suočena sa pravim egzodusom stanovništva, kao posljedicom rata koji godinama bjesni u toj zemlji.
Sirija je imala gotovo 23 miliona stanovnika, od čega se za 12 miliona smatra da su ugroženi, a da je njih 7,6 miliona interno raseljeno. Ogroman broj ljudi, međutim, napustio je zemlju, a procjenjuje se da je u izbjeglištvo otišlo više od četiri miliona ljudi.
Najviše ih je u Libanu, Turskoj i Jordanu, ali mnogi od njih uputili su se ka Evropskoj uniji.
Na putu će se mnogi naći u Beogradu, a centar grada, tačnije dio oko autobuske stanice i Ekonomskog fakulteta, pa i dio grada gdje se planira izgradnja Beograda na vodi, postaje njihovo odmorište.
Zbog rata koji već nekoliko godina traje u Siriji i Afganistanu, mnogi ljudi iz ovih država postali su izbjeglice. Njihova trenutna adresa je park kod beogradske autobuske stanice, a klupe i trava su im zamijenili krevet. Ističu da azil ne traže, već osnovnu pomoć koja izostaje.
“Nema pomoći. U ovom parku sam već tri dana i niko mi do sada nije pružio pomoć, ili donio hranu. Nema pomoći za nas”.
“Nije dobro. Pogledajte spavamo u parku, to je vrlo teško. U hostelu nam smještaj naplaćuju duplo, mi nemamo para za to. Pomoć nam niko ne pruža”.
Pomoć koju je grad Beograd obezbijedio za azilante koji vrele dana provode u parku je cisterna sa vodom. Međutim, šta će biti dalje sa ovim ljudima i koja će im biti sljedeća adresa – ne zna se.
“Sve zavisi od odluke Vlade Srbije, odnosno ministarstva, ako su za sada tamo, tamo su, dakle na nama je da očistimo park. Donosimo vodu redovno, dakle postoji cisterna i kod hotela Bristol i koja je u parkiću samom, dakle sve što mi možemo da uradimo da olakšamo njihovo boravište ovdje mi olakšavamo. A gdje će i kako će to nije naša odluka”, kaže gradonačelnik Beograda Siniša Mali.
Dok se ne sazna čija je odluka, iz UNHCR-a ističu da oni svakodnevno pružaju direktnu pomoć u hrani, vodi i lijekovima migrantima. Kako kažu, rješenje za njihov status je jedino azil.
Više informacija u prilogu Jelene Mirković.