Na makedonsko-grčkom graničnom prelazu u blizini Đevđelije danas nije vladala gužva kao prethodnih dana. Voz sa oko 650 izbjeglica u podne je krenuo prema sjevernom graničnom prelazu sa Srbijom, Tabanovci.
Nakon što je nakratko bio zaustavljen protok izbjeglica, juče i danas oni prolaze granicu nesmetano, nakon procesa registracije, pri čemu su obavezani da u dokumentaciji navedu krajnju destinaciju putovanja.
Prema tvrdnjama aktivista na terenu, u narednom periodu protok izbjeglica će biti limitiran, tako da će na makedonsku teritoriju na dnevnoj osnovi ulaziti manji broj izbjeglica s ciljem efektivnije i bolje kontrole njihove dokumentacije, jer su policijski službenici primijetili da postoji veliki broj migranata koji dolaze na granicu sa lažnom dokumentacijom.
Prelazak granice je, naime, omogućen samo izbjeglicama iz Sirije, Iraka i Afganistana, jer su to zemlje u kojima se vode ratovi.
U prihvatnom centru za izbjeglice u Đevđeliji su prisutni i policijski službenici stranih zemalja, od kojih je najviše onih iz Mađarske i Srbije. Oni pomažu makedonskim policijskim službenicima u procesu kontrole i registracije izbjeglica, a tu su ukoliko bude potrebna pomoć u zaštiti makedonske južne granice.
U redu za ulazak u voz koji će se iz Đevđelije uputiti prema sjevernom graničnom prijelazu sa Srbijom ekipa Anadolije zatekla je Jasina (16), Afganistanca iz Irana. Kaže da su njegovi roditelji odlučili ostati u zemlji i pored teškog stanja, ali je on zajedno sa njegovim društvom odlučio napustiti zemlju i krenuti na put prema Evropi, jer vjeruje da će mu to omogućiti bolje životne uslove.
“Ja sam Afganistanac iz Irana. Ovdje sam sa mojim prijateljima. U mojoj zemlji se vodi rat, zbog čega smo odlučili krenuti za Njemačku, jer je to zemlja koja nas prihvata i omogućava nam bolji život”, kaže Jasin. Dodao je da je pri registraciji za ulazak u Makedoniju u dokumentaciji morao navesti krajnju destinaciju njegovog putovanja.
Kartu za putovanje vozom obezbijedio je i Afganistanac Avzal Hashimi (16).
“Želim otići u Austriju, čuo sam da tamo prihvataju izbjeglice. Stanje u našoj zemlji je veoma loše, rat je uništio sve. Živimo u teškim uslovima, nemamo posao, teško je. Ovdje smo dobili hranu, odjeću, zahvalni smo Makedoniji za pomoć”, kaže Hashimi upućujući se prema vozu.
Zajedno sa svojom sestrom u prihvatnom kampu za izbjeglice u Đevđeliji je i Atife (20) iz Afganistana. Dok je čekala na polazak voza, ispričala je da je njihovo putovanje bilo mnogo teško, ali da je sretna da će nastaviti putovati prema Evropi gdje će, nada se, biti mnogo bolje.
“Mi želimo u Evropu, a naši roditelji nisu htjeli napustiti Afganistan. Od Evrope očekujem da budem prihvaćena, želim učiti i biti slobodna, zbog toga sam krenula na put, jer u mojoj zemlji ženama to nije omogućeno”, kaže Atife.
Prema svojedočenjima izbjeglica, teški uslovi zbog višegodišnjeg ratovanja u njihovim zemljama doprinijeli su da izgube najbliže članove njihovih porodica, ali i nadu da se bilo šta može promijeniti nabolje. Nadaju se da će im se životi promijeniti nabolje sa dolaskom u zemlje Zapadne Evrope.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.