Šešelj očekuje "drakonsku kaznu", u Beogradu ili Hagu?

Regija 15. mar 201617:37 > 19:09
N1

Da li će i kada biti nastavljen postupak izručenja lidera radikala Vojislava Šešelja Haškom tribunalu, gdje bi 31. marta trebalo da mu bude izrečena presuda, za sada nije poznato. Šešelj kaže da nije dobio nikakve nove pozive ili obavještenja nakon što je odloženo saslušanje koje je bilo zakazano za 10. mart.

Dvojica haških optuženika Radovan Karažić i Vojislav Šešelj, do kraja mjeseca trebalo bi da čuju presude Tribunala.  Šešelj, međutim, kaže već zna kakve će biti odluke suda.

N1: Kažete da ste saznali kakva će biti presuda Karadžiću, a kakva će biti?

Šešelj: Drakonska.

N1: A kakva će biti vama, jel znate?

Šešelj: Pa i meni isto drakonska, možda malo manja nego Karadžićeva.

N1: Hoćete je slušati u Hagu ili Beogradu?

Što se mene tiče, ja dobrovoljno ne idem u Hag. Da li će me odnijeti na aerodrom i isporučiti, to još ne znam. Ja razumijem njihove teškoće, ja sam prilično težak – 130 i neko kilo.

A kakve je teškoće za izručenje Šešelja Vlada Srbije navela u dopisu koji je poslala Tribunalu, za sada nije poznato.

“On je pod oznakom povjerljivosti i dok god se ne skine ta oznaka mi ne možemo da govorimo o sadržaju tog dopisa koji je upućen Tribunalu”, rekao je ministar Rasim Ljajić.

N1: Da li ste vi to uradili danas ili ranije?

Ljajić: “To je urađeno još prošle nedelje”.

U pravilniku Haškog tribunala, međutim, u članu 102 navodi se da, ako je na osnovu ranije odluke Pretresnog vijeća osuđeni pušten na slobodu, ili se iz bilo kojeg drugog razloga nalazi na slobodi i nije prisutan prilikom izricanja presude, Pretresno vijeće će izdati nalog za njegovo hapšenje.

Prilikom hapšenja osuđeni će biti obaviješten o presudi i kazni.

“Mi do sada nemamo slučaj izricanja presude u odsustvu. Na osnovu se čini da je moguće i bez toga i sada ostaje da se vidi da li će vijeće primjeniti to pravilo ili će možda ipak, ja pretpostavljam da je moguće i da se presuda odloži upravo zbog toga što nije praksa da se presude izriču u odsustvu”, kaže Nemanja Stjepanović iz Fonda za humanitarno pravo.

Osim Šešelja, Haški tribunal od Vlade traži i izručenje još troje radikala optuženih za uticaj na svjedoke u postupku protiv njihovog lidera. 

U Vladi nisu željeli da komentarišu ovaj slučaj navodeći da je on sada u rukama pravosuđa. S druge strane, Šešelj ponavlja da se ni njegove partijske kolege neće dobrovoljno predati Tribunalu.

Detaljnije u prilogu Đorđa Naskovića: