"Bez partizana Draža Mihajlović bi nam bio ministar odbrane"

Regija 03. apr 201620:20 > 22:19
N1

Bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić gostovao je u N1 na 1 i komentirao ukidanje svog ureda, izjednačavanje NDH i Druge Jugoslavije pod naslovom "totalitarizama", ali i svog bivšeg saradnika Tomislava Karamarka.

“Očito je da se ne radi o troškovima ureda, već o jednoj odmazdi, osveti za politiku koju sam vodio, a vodim je i sada. Ja sam osvjedočeni antifašist, jer smatram da ove Hrvatske bez antifašizma ne bi bilo.

Da Hrvati nisu bili u Narodnooslobodilačkoj borbi i da nije stvorena Federacija, pa prema odlukama koje su saveznici donijeli, vratio bi se onaj režim koji je bio – država i u svom opsegu i svom sadržaju. Vratila bi se Kraljevina Jugoslavija, na čelu s kućom Karađorđevića i s ministrom odbrane Dražom Mihajlovićem. To bi se dogodilo da nije bilo NOB-a i Federativne Jugoslavije, u kojoj je federalna jedinica Hrvatska, koja je prema Ustavu iz 1974., kao i sve druge države, pozicionirana kao država i Badinterova komisija je priznala granice te države. Ja ne znam o čemu razmišljaju ovi NDH nostalgičari”.

Mnogi u današnje vrijeme, pogotovo HDZ, u svojoj političkoj retorici kroz govor o totalitarizma izjednačavaju ustaški iz NDH i partizanski pokret. Mesić je upitan kako on gleda na to izjednačavanje prošlosti i svođenje pod izraz “totalitarizam”.

“To nema nikakve veze, jer fašizam je najveće zlo, to je ideologija, najveće zlo koje se dogodilo u historiji čovječanstva. Nikada toliko uništavanja onoga što je različito nije bilo, kao što je bilo za vrijeme fašizma. Takav jedan režim uspoređivati s nečim… Kad se kolokvijalno kaže komunizam, na što se to odnosi? Drukčije je bilo u Hrvatskoj, odnosno u Jugoslaviji, koja nikad nije bila iza željezne zavjeste. U Jugoslaviji koja je imala čak autentični otpor fašizmu. Drugo, imali smo jedan sistem samoupravljanja, socijalističkog puta, koji se sasvim razlikovao od realnog socijalizma u bloku Sovjetskog Saveza. Dakle, to se uopće ne može izjednačavati. Ali ima onih kojima je baš stalo do toga da sve te režime izjednače. Kao što ne možete izjednačiti režim u Sjevernoj Koreji s Kinom, koja je isto komunistička zemlja, ali tu nema nikakve sličnosti”.

‘Karamarko je u ono vrijeme bio antifašist’

Upitan je i o svom bivšem saradniku, a danas jednom od najdirektnijih protivnika – Tomislavu Karamarku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.

“U to vrijeme je bio antifašist i provodio je hrvatske zakone, kako ti zakoni traže. Ja sam s njim dosta razgovarao u vrijeme kad smo sarađivali. Provodio je politiku, koju smo zajedno provodili. Očito da je sada Karamarko izašao s jednom politikom, koju je vjerovatno imao, ali ju je držao za sebe. Sada je ovo pravi Tomislav Karamarko”, odgovara Mesić.

Zamoljen je i da prokomentira novu hrvatsku Vladu u kojoj je značajnu poziciju zauzeo Most nezavisnih lista.

“Pa cijela kampanja je vođena pozivom na reforme i zato su vjerovatno građani i povjerovali da će reforme dovesti do poboljšanja kvalitete života. Ali ja za sada to ne vidim, osim da se raspravlja o podjeli plijena, kako se to kaže u politici. Ja ne vidim neku veliku saradnju u njihovom radu, jer očito nemaju zajedničke strategije. Ne vidim da je Most iskoristio tu svoju poziciju. Građani će na sljedećim izborima reći jesu li iskoristili tu poziciju, koju su im građani dali. Za sada to ne vidim”, kazao je Mesić.