Apel za mir više od 150 intelektualaca sa Kosova: Povucite specijalne jedinice

Regija 04. jun 202313:40 0 komentara
Reuters

Više od 150 intelektualaca (i običnih ljudi) iz svih krajeva Kosova potpisalo je Apel za mir kojim od međunarodne zajednice, prije svega Evropske unije i zemalja Kvinte, traže da hitnim mjerama zaustave dalju eskalaciju nasilja i stvore uslove za miran život na tim prostorima.

“Vi koji ste priznali Kosovo obećanjem da će se izgraditi multietničko i demokratsko društvo, i koji ste godinama radili na afirmaciji njegove nezavisnosti, imate istorijsku i moralnu odgovornost prema sudbini srpskog naroda koji živi na ovim prostorima”, ocijenili su potpisnici apela navodeći da su duboko zabrinuti situacijom na sjeveru Kosova.

U apelu koji je proslijedio Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), potpisnici su dodali da od odlučnosti i brzine djelovanja međunarodne zajednice, EU i zemalja Kvinte zavisi njihova budućnost i očuvanje mira na Kosovu.

“Istorija će zapamtiti vaše naredne postupke, budite odgovorni vrijednostima demokratije u multietničkim društvima na kojima počiva zapadna civilizacija”, poručili su oni i zahtijevali povlačenje svih specijalnih policijskih jedinica sa sjevera Kosova, iz opština, novoizgrađenih baza ali i sa kontrolnih punktova.

Na zahtjev NATO-a: Turska šalje svoje snage na Kosovo

Šta se traži?

Kako je ocijenjeno, prisustvo policije u suprotnosti je sa Ustavom Kosova i Briselskim sporazumom, a njeno “ponašanje izaziva strah i nemir među lokalnim stanovništvom i predstavlja prijetnju po mir”.

Zahtijevano je da politički predstavnici kosovskih Albanaca koji nemaju demokratski legitimitet napuste opštinske zgrade i druge javne objekta u administrativnim centrima na sjeveru Kosova, i da se obezbijedi neometan pristup postojećim službenicima lokalne administracije njihovim kancelarijama do organizacije novih izbora.

Apelovano je i na razmještanje jedinica Kfora i Euleksa na sjeveru Kosova “u cilju očuvanja mira do trenutka bezuslovnog povratka lokalnih Srba u policiju”, primjena člana 7. Sporazuma o normalizaciji kojim se garantuje pravo na samoupravu u srpskim zajednicama na Kosovu i formalizaciju statusa Srpske pravoslavne crkve.

Potpisnici apela tražili su i formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom “u skladu sa Briselskim sporazumom iz 2013. godine, a nakon toga demokratske izbore u opštinama na sjeveru Kosova i uslove za neometan i bezuslovan povratak Srba u institucije.

“Prestanak demonizacije Srba”

Traže i primjenu odluke Ustavnog suda iz maja 2016. godine kojom se potvrđuje vlasništvo manastira Visoki Dečani nad 24 hektara zemljišta i rješavanje svih slučajeva napada na Srbe i njihovu imovinu, uključujući protivzakonitu eksproprijaciju zemljišta, incidente u kojima su pripadnici bezbijednosnih službi na Kosovu koristili vatreno oružje, kao i jačanje mjera bezbijednosti u srpskim sredinama na Kosovu.

Potpisnici apela traže i “prestanak demonizacije srpskog naroda” u javnim nastupima predsjednice Kosova, predsjednika Vlade Kosova i drugih visokih vladinih zvaničnika iz redova albanske zajednice.

Osmani: Spremni smo da razmotrimo održavanje novih izbora uz učešće Srba

Među potpisnicima su direktor InTer-a Dragiša Mijačić koji je Koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa EU za poglavlje 35, Jovana Radosavljević (Nova društvena inicijativa – Leposavić), Milica Andrić Rakić (Nova društvena inicijativa – Zubin Potok), Miodrag Milićević ( Aktiv – Kosovska Mitrovica), Dušan Radaković (ACDC – Kosovska Mitrovica).

Apel su potpisali i sudija u penziji Miroslav Ivanović iz Kosovske Mitrovice, predsednik Srpskog nacionalnog foruma – Gračanica Momčilo Trajković, načelnik hirurgije KBC Kosovska Mitrovica Zvonko Radosavljević, predsednik GI Srpski opstanak – Zvečan Aleksandar Arsenijević, članovi Udruženja porodica nestalih, novinari, umetnici, i drugi pojedinci i organizacije.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!