Crna Gora je među rijetkim državama razvijenog svijeta koja još uvijek nije otpočela vakcinaciju protiv koronavirusa. Iako su zdravstvene vlasti najavljivale vakcinu još tokom januara, Crna Gora je uz Sjevernu Makedoniju, BiH i Kosovo zemlja Zapadnog Balkana koja još uvijek nije obezbijedila vakcinu.
Građani sa kojima je razgovarala ekipa Anadolije uglavnom negoduju zbog kašnjenja vakcinacije. Imajući u vidu da je Crna Gora među zemljama sa najvećom stopom registrovanih slučajeva u odnosu na broj stanovnika, kašnjenje vakcine dodatno izaziva strah kod ljudi.
Potpisani ugovori o nabavci ruske i kineske vakcine
Iz resornog Ministarstva zdravlja su bez konkretnog odgovora kada će stići vakcina. Poručuju da su potpisani sporazumi o nabavci vakcine sa evropskim sertifikatom, kao i sa proizvođačima iz Kine i Rusije.
„Planirano je da vakcinacija počne Pfizerovom vakcinom, dok će ruska i kineska vakcina gotovo istovremeno stići u Crnu Goru. Želimo da obezbijedimo različite vakcine koje su jednako dobre i bezbjedne“, saopšteno je iz resora kojim rukovodi ministarka Jelena Borovinić Bojović.
To što vakcinacija još uvijek nije počela, za građane Podgorice, ogroman je propust.
„Mislim da se radi o propustu lica i organa koji su bili u obavezi da na današnji dan državljani Crne Gore, kao i državljani drugih evropskih država i država svijeta, da mogu, ukoliko to žele da se vakcinišu. To što mi nemamo vakcinu je stvar odgovornosti, a čije odgovornosti, to treba da se utvrdi, jer nije riječ o malom, već o ogromnom propustu“, kaže Ivana iz Podgorice.
Građani negoduju i pozivaju na odgovornost
Za Uroša iz Podgorice, najveća opasnost zbog kašnjenja vakcine je bojazan da virus ne prodre među starije osobe.
„Ima problema sa starijom populacijom, ali da izdržimo ove mjere, pa nadam se da bude što prije“, kaže Uroš.
Penzionerka Jela, koja je jedna od rijetkih koja je tokom ankete Anadolije nosila zaštitnu masku, kaže da je neshvatljivo da nema vakcine, a da su sredstva već obezbijeđena.
„Zato što smo uvijek bez para. Bilo je u Fondu oko osam miliona što je država dobila za zdravstvene potrepštine, para je nestalo. Ništa unaprijed nismo finansirali, kao što su mnoge zemlje to uradile. Uložile su u proizvodnju vakcine i danas dobijaju vakcine. Kao što je uradila Srbija i njima će svako da daje. Mi smo siromašna zemlja, jer se sve pokrade i nikad nemamo para za narod“, kaže Jela.
Ipak, na strpljenje poziva njen sugrađanin Dragutin.
„Trebamo biti strpljivi, doći će sigurno, neće nas ostaviti bez vakcine. Trebamo da se vakcinišemo svi, jer jedino tako možemo da se izborimo protiv ove opake bolesti“, kaže Dragutin.
Građani sa kojima smo razgovarali često puta davali su i odgovore pune ironije i na taj način iskazivali svoje nezadovoljstvo.
„Pretpostavljam da naša država previše brine o svojim građanima, pa čeka da se fino svi istestiraju, pa tek onda da prime vakcinu“, poručuje Radovan iz Podgorice.
Odbijene donacije svjetskih biznismena
Doktor Jevto Eraković, doskorašnji direktor Kliničkog centra Crne Gore, ističe da je vakcinacija trebalo odavno da počne. On zamjera novim vlastima što su odbile donacije vakcina od svjetskih biznismena, u situaciji kada Crna Gora još uvijek nema vakcinu.
„Podsjećam na inicijativu predsjednika države Mila Đukanovića da biznismen Petros Statis obezbijedi Crnoj Gori 10.000 vakcina. Međutim, donacija nije prihvaćena i, umjesto iskustva o prvim vakcinisanim, mi pričamo o povećanoj smrtnosti“, kaže dr. Eraković.
On je pozvao da se prihvate sve moguće donacije i da se što prije krene u proces vakcinacije, jer, kako je istakao, „ljudski životi su važniji od bilo čijih političkih stavova“.
Ministarstvo zdravlja više puta je isticalo da će vakcinacija početi tokom januara, što se nije dogodilo.
Prošle sedmice, ministarka Borovinić Bojović je kazala da će Crna Gora dobiti 150.000 doza kineske vakcine, kao i 50.000 doza ruske vakcine. Još ranije je saopšteno da će imunizacija početi Pfizerovom vakcinom.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!