Prije 41 godine, na današnji dan umro je doživotni predsjednik SFRJ Josip Broz Tito. Građani i dalje obilaze njegov grob.
Milioni Jugoslovena su plakali, desetine hiljada Beograđana u tužnim povorkama izašli na ulice i odali poštu maršalu Titu. Umro je doživotni predsjednik Josip Broz. Fotoreporter Imre Sabo, maja 1980. godine fotografisao je istoriju, narod koji je izgubio svog vođu.
„Mislim da je ogromna većina naroda tada iskreno žalila za tim čovjekom, možda su stariji i iskusniji razmišljali da sada može sve da se preokrene“, kaže Sabo.
I preokrenulo se, ubrzo je sahranjena i tadašnja država Socijalistička federativna republika Jugoslavija. Razorena je ratovima, a povorke su zamijenile izbjegličke kolone.
„Ako se danas gleda, sigurno su svi plakali zbog sebe“, rekao je Sabo.
Tuguju za Titom i nekadašnjim životom i dalje. Titov grob je do danas posetilo milion ljudi iz cijelog svijeta i sa teritorije svih zemalja nekadašnje SFRJ.
Kuća cvijeća u kojoj je sahranjen Josip Broz Tito, danas je pored Kalemegdana i muzeja Nikole Tesle najposjećenija turistička lokacija u srpskoj prijestolnici, do epidemije koronavirusa, godišnje je posjećivalo oko 130 hiljada ljudi.
Tito je bio pojedinac na koga je bio koncentrisan cjelokupan sistem, a to uništava demokratski potencijal društva, jer se sve vezuje za jednu ličnost, kaže historičar Srđan Milošević.
„Dugoročno može da znači stvaranje atmosfere u kojoj demokratija ima manje šanse da uspije. Država je suviše komplikovan sistem da bi mogla počivati na jednom čovjeku. Nije to neko domaćinstvo“, ocijenjuje Milošević.
I 41 godinu posle Titove smrti, tri decenije poslije uvođenja višestranačja, u Srbiji se i dalje, umesto o napretku demokratije češće govori o tome da li se gradi novi kult vođe.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!