U Rimu je nakon uskršnjeg vikenda proglašeno vanredno stanje, kada je stigao veliki broj migranata, posebno na jugu zemlje. Zamjenik premijera Matteo Salvini najavio je da će Italija uvesti kontrole na granici sa Slovenijom, ako Slovenija ponovo ne počne primati izbjeglice koje ilegalno prelaze granicu između dvije zemlje. Ministar unutrašnjih poslova Boštjan Poklukar u četvrtak će na već najavljenom sastanku sa italijanskim kolegom govoriti o stanju u oblasti migracija.
Zbog povećanog broja migranata koji stižu preko Mediterana, italijanska vlada proglasila je vanredno stanje u cijeloj zemlji na šest mjeseci. Prema podacima obalske straže, samo na ostrvo Lampeduza od petka je stiglo oko 2.000 migranata, javlja italijanska novinska agencija Ansa.
Odluka o vanrednom stanju, koje će u početku biti podržano sa pet miliona eura, uslijedila je nakon sastanka ministra unutrašnjih poslova Mattea Piantedosija i ministra civilne zaštite Nella Musumecija u ponedjeljak. Potonji je danas, prije sjednice Vlade, za Radio Anchio tu mjeru opisao kao “veoma vjerojatan scenario”, a zatim je potvrdio odluku vlade.
Iz MUP-a Slovenije su u odgovoru STA potvrdili da će o stanju u oblasti migracija govoriti i ministar unutrašnjih poslova Boštjan Poklukar na ranije najavljenom sastanku sa italijanskim kolegom Piantedosijem u Rimu ovog četvrtka.
Šta znači proglašenje vanrednog stanja?
Uvođenje vanrednih uslova trebalo bi, između ostalog, da pojednostavi procedure za uspostavljanje novih prihvatnih centara za izbjeglice. Istovremeno, očekuje se da će Italija pojačati aktivnosti vezane za pritvaranje i deportaciju onih koji nemaju pravo da ostanu u zemlji. Za upravljanje migracijama, prema ovim izvorima, Vlada će aktivirati i civilnu zaštitu i Crveni krst, koji će pomoći svojom opremom i iskustvom.
Mjera će donijeti posebnu podršku najugroženijim područjima, poput Sicilije i Kalabrije, a također bi pojednostavila procedure za uspostavljanje novih prihvatnih centara za izbjeglice, piše Ansa. U međuvremenu, portal Rai News prenosi da bi vanredno stanje moglo biti praćeno daljim pooštravanjem imigracione politike i otežanim pristupom zaštiti.
“To je problem koji će nam ostati najmanje narednih deset godina”, rekao je ministar sa Sicilije u današnjem radijskom nastupu. Piantedosi iz redova vladajuće stranke Braća Italije naglasio je da ovakva mjera neće riješiti problem “čije je rješenje povezano isključivo sa informisanom i odgovornom intervencijom Evropske unije”.
Broj ilegalnih prelazaka granice ove godine je povećan i na takozvanoj zapadnobalkanskoj migracionoj ruti, nezvanično čak dva do tri puta. Slovenija, Italija i Hrvatska sarađuju u oblasti ograničavanja migracija, a tema razgovora su i mješovite slovenačko-hrvatsko-italijanske patrole koje bi kontrolirale vanjsku šengensku granicu. S obzirom da za Zagreb nije prihvatljiva izgradnja ograde na hrvatsko-bosanskohercegovačkoj granici, premijer Robert Golob krajem marta na sastanku na Brdu pri Kranju je kazao da “naš prijedlog je da se trilateralno uspostavi takva kontrola koridora zajedno sa zemljom koja je zapravo destinacija (u ovom slučaju Italija) koja će uspostaviti transparentnost onoga što se dešava na ovom koridoru”. Tako će trilateralna saradnja biti tema sastanka ministara inostranih poslova sve tri zemlje, koji se očekuje u junu u Rimu.
Lampedusa je najprometnija
Oko 2.000 migranata stiglo je na Lampeduzu u više od 40 čamaca preko Mediterana tokom uskršnjeg vikenda, od petka do ponedjeljka, saopštila je italijanska obalska straža u ponedjeljak navečer. Među migrantima ima mnogo maloljetnika.
Izbjeglički kamp na Lampeduzi je pretrpan, u njemu se nalazi oko 1.800 ljudi, što je četiri puta više od njegovog kapaciteta.
Obalna straža je potom presrela ribarske brodove koji su prevozili ukupno 1.200 migranata u dvije spasilačke operacije u blizini Sicilije i Kalabrije; na jednom od njih bilo je 800 migranata, a na drugom oko 400.
Istovremeno, 38 osoba je poginulo u brodolomima kod Tunisa i u malteškim vodama, a 18 se i dalje vodi kao nestalo, prenosi Ansa.
Salvini: Slovenija treba prihvatiti migrante
Na slovenačko-italijanskoj granici već neko vrijeme djeluju mješovite slovenačko-italijanske policijske patrole. Njihove aktivnosti uključuju, između ostalog, kontrolu vozova, autobusa i privatnih vozila koji prelaze granicu između dvije zemlje. Kako bi poboljšala razmjenu informacija, Slovenija je u februaru poslala i policijskog atašea u Rim.
Italijanski ministar prometa i infrastrukture Matteo Salvini rekao je u Vidmu da bi Slovenija ponovo trebala prihvatiti izbjeglice koje ilegalno prelaze italijansko-slovensku granicu. U suprotnom će Italija morati uvesti granične kontrole, predviđa Salvini.
“Moramo se dogovoriti sa Slovenijom da će učiniti ono što mora i što je radila u prošlosti”, rekao je Salvini u vezi sa situacijom migranata u Furlaniji-Julijskoj krajini, koja je ulazna tačka za migrante iz Zapadnobalkanska migracijska ruta u Italiji.
Sud u Rimu je u januaru 2021. presudio da je povratak prebjega nezakonita praksa. U prvoj presudi te vrste ocijenilo je da neformalni povratak u Sloveniju izaziva lančanu reakciju, jer slovenačke vlasti predaju migrante Hrvatima , a oni ih vraćaju u Bosnu i Hercegovinu. Prema sudu, ovo predstavlja kršenje italijanskog zakonodavstva, italijanskog ustava, Povelje EU o osnovnim pravima i pomenutog bilateralnog sporazuma sa Slovenijom.
Prema podacima slovenačkog MUP-a, Slovenija je 2022. godine u Italiju vratila 58 osoba, a prihvatila 65. U 2021. iz Slovenije je zapadnom susjedu vraćeno 30 osoba, a odatle 26. Godinu prije toga, Slovenija je u Italiju vratila 32 osobe, a prihvatila ih je 1.116.
Krajem januara o povratku su govorili i ministrica javne uprave Sanja Ajanović Hovnik, koja je u to vrijeme obavljala i dužnost ministra unutrašnjih poslova, te italijanski ministar unutrašnjih poslova Piantedosi. Dvoje ministara su tada istakli da se povratak obavlja u skladu sa sporazumom o prihvatu osoba na državnoj granici. Aktuelni ministar unutrašnjih poslova Boštjan Poklukar u četvrtak bi trebao otići u Rim i posjetiti Piantedosija.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare