KFOR je reagovao nakon optužbi koje je iznijela britanska poslanica i predsjednica Odbora za spoljnu politiku Alicia Kearns da je Srpska pravoslavna crkva učestvovala u švercu oružja iz Srbije na Kosovo te da je KFOR imao saznanja o tome.
Iz KFOR-a su saopštili da se događaj koji pominje britanska poslanica odnosi na 2022. godinu, kada je Kraljevski fusilijski bataljon (Royal fusiliers) bio angažovan na sjeveru Kosova kao podrška misiji KFOR-a.
“Navodno ilegalno prisustvo oružja prijavljeno je štabu KFOR-a, ali nakon dalje istrage kako bi se pronašla potvrda za to, nisu se pojavili dokazi o tome šta je prijavljeno. Ne postoje dokazi ni o navodnom švercu koji se vršio preko administrativne granične linije između Kosova i Srbije u pravoslavne crkve kolima hitne pomoći”, navodi se u saopštenju.
Takođe se ističe da ova vrsta aktivnosti pripada vladavini prava, a to je u nadležnosti Kosovskih bezbjednosnih organizacija.
Reakcija KFOR-a dolazi nakon što je Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve zatražila da KFOR provjeri navode britanske poslanice Kearns. Ona je u govoru na zasjedanju parlamenta Velike Britanije, navela da se oružje iz Srbije švercuje kolima hitne pomoći i onda istovara u pravoslavne crkve na Kosovu.
“Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve je svojim djelovanjem i izjavama u posljednjih 30 godina, prije i poslije oružanog konflikta na Kosovu, veoma jasno bila i ostala protiv bilo kakvog nasilja, jer je ono suprotno osnovnim evanđelskim principima i misiji Crkve. Zato i ovim povodom želi da postupi sa punom ozbiljnošću i odgovornošću”, navodi se u saopštenju.
Iz Eparhije tvrde da je riječ o veoma opasnoj optužbi koja kriminalizuje Srpsku pravoslavnu crkvu i koju pojedini prištinski mediji već koriste s ciljem širenja vjerske i etničke mržnje, što direktno ugrožava srpsko sveštenstvo, monaštvo i vjerske objekte.
“Ukoliko bi se ove tvrdnje pokazale kao istinite, crkvena lica za koja se dokaže da su eventualno umiješana u zloupotrebu objekata SPC i crkvene službe za navodno prenošenje ili skladištenje oružja, snosiće najstrože crkvene kazne i neće moći da nastave svoju javnu službu”, navodi se u saopštenju.
U slučaju da KFOR, kako se dodaje, ne može da potvrdi istinitost ovih tvrdnji, Eparhija raško-prizrenska tražiće preko britanske ambasade u Prištini izvinjenje pomenute poslanice zbog zapaljive i netačne izjave koja ima ozbiljne posljedice.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare