Prosječna neto plaća zaposlenih Hrvata koji imaju fakultetsku diplomu preskočila je u 2019. godini devet tisuća kuna te je u pet godina porasla 11 posto.
Hrvatska među zaposlenima u pravnim osobama, tvrtkama i javnim ustanovama ima oko 265 tisuća visokoobrazovanih radnika koji čine drugu najbrojniju grupaciju zaposlenih prema stručnoj spremi.
Najbrojniji su radnici sa srednjom školom, kojih je oko 595 tisuća. Njihova je prosječna mjesečna neto plaća bila 5460 kuna te je dosegnula 60 posto prosječne plaće VSS osoba. Učenje se po tome ipak isplati pa tako fakultetski obrazovana osoba godišnje u Hrvatskoj u prosjeku zaradi oko 109 tisuća kuna, a ona sa srednjom stručnom spremom oko 65 tisuća kuna! Više od državnog prosjeka zarađuju tri grupacije zaposlenih, oni s VSS-om, višom spremom te visokokvalificirani radnici.
Osobama sa srednjom stručnom spremom plaća je u pet godina porasla 16 posto, a onima s VSS-om 11 posto. Takva dinamika povećanja plaća posljedica je poreznih promjena u prethodnom razdoblju te povećanja minimalnih plaća, što je sve išlo u prilog zaposlenima iz nižih dohodovnih skupina, piše Večernji list.
Fakultetska diploma najviše vrijedi u farmaciji i promidžbeno-reklamnom biznisu, gdje je prosječna plaća VSS zaposlenika oko 14 tisuća kuna neto. Blizu te svote su i inženjeri rudarstva (13,8 tisuća), oko 12 tisuća zarađuje VSS u proizvodnji pića, bankarstvu, proizvodnji električne opreme, popravcima i instaliranju opreme te u zdravstvu.
U javnoj upravi, prosječna plaća VSS zaposlenika je oko devet tisuća kuna, a u obrazovanju 6750 kuna. Ljudi s VSS-om u obrazovanju druga su najslabije plaćena VSS skupina nakon tristotinjak osoba koje s fakultetskom diplomom rade u zaštitarskoj branši te zarađuju oko 6600 kuna!
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!