Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković trenutno se nalazi na Samitu EPP-a gdje je održao i "jedan vrlo kvalitetan sastanak", kako je istakao, sa visokim predstavnikom za proširenje Josepom Borellom. Plenković je naveo kako su razgovarali o procesu proširenja, o situaciji u Jugoistočnoj Evropi, o Bosni i Hercegovini, procesu pregovora koji se odnose na Izborni zakon i omogućavanje ravnopravnosti sva tri konstitutivna naroda s naglaskom na Hrvate, ali i prava Ostalih, kako je rekao.
“Ja ću tokom rasprave o vanjskopolitičkim temama izvijestiti o razgovorima koje sam govorio u BiH i našoj ocjeni stanja u našoj susjednoj, bliskoj, prijateljskoj zemlji“, izjavio je Plenković.
Komentarišući propale pregovore u vezi sa Izbornim zakonom te o tome koje je stajalište Borrella u vezi te teme, Plenković je kazao kako je iskoristio prigodu da mu sadržajno objasni cijeli kontekst BiH, od 1992. pa do danas.
“Ne možemo razumjeti ako svi akteri koji su uključeni u tu raspravu ne shvate što su pojedini akteri, što su pojedini narodi, države, lideri, radili u kontekstu agresije na Hrvatsku i BiH početkom devedesetih“, izjavio je.
Razgovor o Dejtonskom sporazumu
“Dakle nismo došli do Dejtonskog sporazuma slučajno. Do Dejtonskog sporazuma se došlo i kroz Vašingtonski sporazum i kroz vojnoredarstvene operacije Bljesak i Oluja. Došlo se i nakon zajedničkih operacija vojske ARBiH i hrvatske vojske u BiH. Nakon toga, došlo se i nakon genocida u Srebrenici, dakle taj sporazum koji možemo nazvati svojevrsnim primirjem koji se pretvorio u mirovni sporazum, a mirovni sporazum u jednom od svojih aneksa ima i Ustav BiH, dakle vuče svoje korijene iz jednog konteksta koji je vrlo važan. U tom smislu da bi neko danas, gotovo 26 godina kasnije, bavio se tom temom mora dobro razumjeti šta se tada događalo“, komentarisao je Plenković.
S Visokim predstavnikom 🇪🇺 za vanjsku i sigurnosnu politiku @JosepBorrellF o proširenju 🇪🇺 i situaciji u 🇧🇦. Naš prioritet je osiguranje jednakopravnosti tri konstitutivna u #BiH. Pravedne izmjene Izbornog važne su za funkcionalnost 🇧🇦. pic.twitter.com/Zkoppe1r5Q
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) December 16, 2021
Naveo je kako je pozicija Hrvatske, a da je to bio dio i njegovih razgovora u Sarajevu, vrlo jasna, a to je da bi bilo dobro, što oni i potiču i podržavaju – da se postigne dogovor, prije svega među političkim strankama i to ključnim strankama u BiH, a kasnije donesu izmjene i kroz institucije BiH o izmjenama Izbornog zakona koji bi bio “pravičniji nego što je situacija danas”, kako je kazao.
“Imamo tu praksu 2006. gdje se na području Federacije kad je riječ o izboru člana Predsjedništva BiH, da hrvatski član Predsjedništva sasvim jasno u biti bude izabran od bošnjačkih građana u Federaciji“, rekao je.
“U pregovorima ići do kraja”
“Čim spomenete Dejtonski sporazum narodi su unutra, čim spomente izbornu reformu, ograničenu ustavnu reformu, čim spomenete presude Ustavnog suda, imate pod tim presudu u slučaju Ljubić, sve što je bitno je tu. Samo što je bitno jeste imati predznanje i dešifrirati šta se iza svake od tih rečenica misli i na šta se odnosi, a drugo postoje metodološki vrlo važni aspekti, a to je da treba ići u nekim pregovorima do kraja. Ne znam je li se to aludiralo na blokiranje samih zaključaka, to niko ko je iskusan u evropskim temama ne radi, to se radi u ekstremnim slučajevima kada je zaista požar takav da nema druge“, naglasio je predsjednik Vlade Hrvatske.
Poručio je i da je potrebno puno mudriju, sofisticiraniju politiku voditi sa svim partnerima, da bi se dobila podrška za ono što je bitno.
Takođe, naveo je da je Hrvatska tu da stvara preduvjete za donošenje takvog rješenja koje je “dobro, pravično i korisno za BiH, a štiti Hrvate u BiH, kao ravnopravan konstitutivan narod”.
“To je naša politika koju godinama vodimo i koja je sidro onoga što radimo“, naveo je Plenković.
Naglasio je i kako taj proces nije nešto što se može preko noći, niti kroz pet minuta, riješiti, jer, kako je izjavio, da se mogao riješiti, ne bi bila ovakva situaciju već pet godina.
Dodao je kako smatra da se treba dobro pripremiti, da svi moraju zauzeti svoja stajališta, konstruktivno razgovarati, te težiti ka pronalasku rješenja.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare