Poznato šta se dešava ako Vučić odbije sporazum

Regija 27. feb 202316:54 0 komentara
Oliver BUNIC / AFP

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti razgovarat će danas u Briselu sa evropskim zvaničnicima o francusko-njemačkom prijedlogu. Na stolu će biti sporazum, za koji su obje strane rekle da su spremne da ga prihvate i rade na njegovoj implementaciji. Obje strane imaju svoje "ali", zbog čega će do danas popodne biti neizvjestan epilog sastanka na kojem bi Vučić i Kurti još jednom trebalo da budu "oči u oči".

Lideri Srbije i Kosova sastat će se danas odvojeno u Briselu sa specijalnim izaslanikom EU Miroslavom Lajčakom, a najvjerovatnije će se zajedno sastati Vučić i Kurti.

Tema je jedna – nastavak puta ka normalizaciji odnosa dvije i potpisivanje barem osnovnog „papira“ dvije strane. Beograd je već nekoliko puta postavio svoje crvene linije – priznanje Kosova i ulazak Kosova u UN-u, dok je za Prištinu kamen spoticanja sve vrijeme bilo formiranje Zajednice srpskih opština.

Vučić je uoči sastanka najavio da ga očekuje težak susret, ali da je spreman da radi na implementaciji sporazuma. I Kurti je u više navrata istakao da je spreman da prihvati evropski prijedlog, iako je u više navrata ponovio da mu „smeta“ ZSO.

Detalji u vezi njemačko-francuskog prijedloga za rješavanje kosovskog pitanja, objavljeni su prvi put u albanskim medijima. Tek nekoliko dana kasnije, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je vidio ovaj dokument, da je odbio da ga primi, ali da ne zna da li će to uraditi.

Nakon toga je Srbija poslala svoj “non-paper” kojim je sugerisala da traži određene izmjene u prijedlogu. Dodatno, predstavnici evropske zajednice su u više navrata pominjali da je „šargarepa“ za prihvatanje sporazuma ulazak Srbije u EU, dok je predsjednik Srbije govorio šta je štap – odlazak investicija, usporavanje evropskog puta, dok je Viola Von Cramon poručila da strane ukoliko ne prihvate sporazum – sljedi međunarodna izolacija.

Izvjestilac za Kosovo u Evropskom parlamentu Von Cramon izjavila je da će strana koja odbije francusko-njemački sporazum ili strana koja nije konstruktivna biti sve više međunarodno izolovana, kao i da pokušaji da se Zajednica srpskih opština (ZSO) opiše kao druga Republika Srpska ometaju napore da se riješi ozbiljan problem.

Ona je za portal Albanijan post rekla da će strana koja odbije sporazum biti okrivljena za neuspjeh i dodala da to dobro znaju predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kao i kosovski premijer Aljbin Kurti.

Posljednja verzija francusko-njemačkog, odnosno evropskog prijedloga, koji je objavila ekskluzivno Nova.rs. stigla je krajem februara.

U njemu se navodi da će strane razvijati međusobno razvijati normalne, dobrosusjedske odnose zasnovane na jednakim pravima. Obje strane će međusobno priznati relevantna dokumenta i nacionalne simbole, uključujući diplome, pasoše, diplomatske tablice i carinske pečate.

Obje strane će se rukovoditi svrhom i principima utvrđenim u Povelji Ujedinjenih nacija, posebno onim o suverenim pravima država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredjeljenje i zaštiti ljudska prava i nediskriminaciji

Iako ovaj osnovni sporazum predstavlja važan korak u normalizaciji, obje strane će nastaviti proces dijaloga koji vodi EU sa novim zamahom, što će dovesti do pravno obavezujućeg, sveobuhvatnog sporazuma da normalizuju odnose.

Strane će osnovati zajedničku komisiju, kojom će predsjedavati EU, koja će pratiti sprovođenje ovog sporazuma. Obje strane potvrđuju svoje obaveze sprovođenja svih prethodnih sporazuma.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!