Otvoreni Balkan nije samo put budućnosti za prosperitet albanske nacije kao evropske, koja ima svoju pripadnost u ujedinjenoj Evropi, već je to i nova, veća prilika, na putu ka priznanju Kosova od strane Srbije, ocijenio je Edi Rama. Upravo se Otvorenim Balkanom „konačno uklanja granica između Albanije i Kosova“, tvrdi albanski premijer, te da oni koji su to „bijesno obećali“ da učine, do sada nisu ni mogli bez ove inicijative.
Na Facebooku se oglasio čime je zapravo prekinuo tišinu, od kada su krajem jula u Skoplju – on, Aleksandar Vučić i Zoran Zaev, potpisali memorandume o saradnji, a dosadašnju inicijativu o ekonomskoj saradnji tri zemlje, poznatu kao Mini Šengen, preimenovali u „Otvoreni Balkan“, prenosi KoSSev.
Inicijativa se, međutim, našla pod oštricom kritika kosovske vlasti i albanske opozicije, kojima se praktično ponavlja ista optužba o navodnoj hegemoniji Srbije i pristajanju Edija Rame na takav odnos.
Može li Kosovo da zadobije mir i da procvjeta, kao i Albanci u cjelini, pretvarajući dijalog sa Srbijom u „monolog“ koji Srbiji zapravo „ne kvari posao“, takođe postavlja pitanje Rama, dodajući da to zapravo „iritira“ dugogodišnje albanske saveznike, „kojima se, zbog svih krivica kosovskih monologa, Srbija čini sve nevinijom, dok se Kosovo čini sve manje razumnim?“
Onima koji u njemu vide „izdajnika“, poručio je da je upravo on bio prvi koji je „usred Beograda glasno govorio o priznanju Kosova od strane Srbije“, te da su svi, kao on – „uvijek i bilo gdje“, na stranim jezicima „branili priznanje Kosova“, danas bi Kosovo bilo međunarodno „mnogo više poštovano“.
Vrijeme ne stoji i mir se ne dobija ratom, tvrdi dalje, a Kosovo je dobilo rat zahvaljujući „nepobjedivom“ savezu Sjedinjenih Država sa najvećim evropskim silama.
„Bez tog saveza nema ni slobode, ni državljanstva, ni mira za stanovnike Kosova“, dodao je albanski premijer.
Onima koji ga kritikuju, Rama postavlja retoričko pitanje da li Kosovo može da zadobije trajni mir i može li albanska nacija da napreduje ako zahladi odnose sa SAD, Njemačkom, Francuskom ili samom Evropskom unijom?
„Postavljam ovo pitanje jer sam proživio priču sa terena u prvom licu, do te mjere da je jedan kosovski lider Merkelovoj i Macronu rekao u oči: ‘Nisam pasao travu za ovo’ i tako izgubio istorijsku priliku da ukloni vize za Kosovo“, napisao je Rama u objavi na Facebooku.
Naglašava da već osam godina takođe je on lično svjedok sve „kraćoj putanji“ poštovanja i strpljenja sa zapada prema zvaničnoj Prištini, što ga pogađa.
Rama je na kraju poručio da mogu da nastave sa kritikama na njegov račun, ali i da niko na Kosovu i u Albaniji ne očekuje da bilo on, ili nova vladajuća većina u Albaniji odustane od diplomatske borbe za mir i ekonomski i društveni prosperitet na Otvorenom Balkanu – uključujući priznanje Srbije od strane Kosova, što se radi mudro, rame uz rame sa nezamjenljivim strateškim saveznicima Albanije i Kosova, a ne sa ‘cvijetom’ navodnog digitalnog patriotizma“.
„Vrijeme će govoriti više i bolje“, poručio je Rama.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!