Do 1. novembra u Srbiji u potpunosti treba da zaživi sistem "Pronađi me", kako se zove srbijanska verzija "Amber alerta", a jedan od prvih koraka koji su već napravljeni jeste stupanje na snagu Pravilnika o hitnom obavještavanju javnosti o nestanku maloljetnika.
Obaveza medija
Mediji će, prema ovom pravilniku, biti u obavezi da emituju informacije o nestanku maloljetnika upućene od strane ministarstva, bez odlaganja, i to u trajanju od najmanje 20 sekundi, u neizmijenjenom obliku i u identičnoj sadržini u kojima im je dostavljena od strane nadležnog ministarstva.
Ova informacija će morati da se emituje u narednih 48 sati, i to u prvih osam sati od trenutka dostavljanja obavještenja na svakih 30 minuta, a poslije toga na svakih 60 minuta. U slučaju pronalaska osobe za kojom se traga, prestaje emitovanje obavještenja. Nakon isteka roka od 48 sati od prvog objavljivanja prestaje obaveza daljeg objavljivanja obavještenja, a medij je u obavezi da obriše sve podatke iz obavještenja o nestalom maloljetnom licu. Pravilnik je objavljen u Službenom glasniku 12. septembra, a stupio je na snagu osam dana nakon objave, piše 24sedam.rs.
Osnivač fondacije “Tijana Jurić” Igor Jurić napominje da će mobilni operateri takođe u prvoj fazi slati SMS poruku dok ne dođe brodkast sistem, gdje će građani putem baznih stanica dobijati informacije, a da će željezničke i autobuske stanice, koje trenutno imaju tehničke mogućnosti, objavljivati informaciju.
Obaveza aerodroma, puteva, kompanija…
Jurić ističe da će aerodrom “Nikola Tesla” umjesto polazaka i odlazaka aviona, istog momenta emitovati informaciju da je nestalo dijete, a da će se u drugoj fazi sistema “Pronađi me”, uključiti putevi Srbije, naftne kompanije, društvene mreže i drugi činioci koji će dodatno doprinijeti da se informacija o nestanku djeteta što prije raširi.
Prije nego što sistem zaživi 1. novembra će biti održan test koji će biti pokazna vježba za sve.
Prema njegovim riječima, u prosjeku u Srbiji svake godine se prijavi nestanak između 1.300 i 1.500 djece, koja uglavnom odlaze iz svojih porodica zobg raznik okolnosti.
“Srećom, najveći broj te djece se vrati, ali uvek ostane ta neka crna brojka, gdje imamo uvijek nekoliko mališana za koje nemamo rezultate potrage i ne znamo kakva je njihova sudbina. Ovaj sistem je namijenjen toj brojci, kada znamo da je prošle godine konkretno prijavljeno 1.523 nestanaka djece, 1.518 pronađeno, dok se za petoro djece ne zna gdje se nalaze”, rekao je on za K1 TV, prenosi Lolamagazin.
Kada je riječ o kriminalnim otmicama, Jurić kaže da će sistem “Pronađi me” – Amber Alert sigurno doprinijeti tome da jedan broj otmičara ili odustane od otmice djeteta, ili eventualno odluči da dijete pusti na slobodu kada vidi da je alarm upaljen.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!