Srbija nastavlja hapšenja građana Kosova pod optužbama za ratne zločine

Regija 10. jan 202420:27 2 komentara
Građanin Kosova Hilmi Keljmendi izlazi iz pritvora pošto je Tužilaštvo u Srbiji odustalo od gonjenja po optužnici za ratni zločin, Beograd, 3. novembar 2016. (RSE)

U Beogradu bez odgovora na zahtjeve Kosova za oslobađanjem građana te zemlje koje vlasti u Srbiji hapse pod optužbama za ratne zločine krajem devedesetih.

Hasan Dakaj, bivši pripadnik Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), posljednji je uhapšeni u Srbiji gdje mu je 6. januara određen jednomjesečni pritvor.

Premijer Kosova Aljbin Kurti izjavio je 10. januara da Srbija “prati metode ruskog predsjednika Vladimira Putina” i da su hapšenja kosovskih državljana “zlonamjerna i nepravedna”.

U Srbiji su uz Dakaja u posljednje tri godine uhapšena još dvojica kosovskih državljana koji su navodno počinili zločine tokom rata na Kosovu.

Iz Ministarstva pravde Srbije nisu odgovorili na pitanja Radija Slobodna Evropa o zahtjevima Prištine za izručenjem njihovih građana i saradnji sa Kosovom na osnovu Sporazuma o međusobnoj pravnoj pomoći koji su dvije strane potpisale 2013. u Briselu.

U nevladinom Fondu za humanitarno pravo kažu da bi u ovakvim slučajevima Srbija trebalo da ustupi sve dokaze zemlji čiji je državljanin uhapšeni.

“Srbija ne priznaje Kosovo te takva vrsta saradnje ne postoji s tamošnjim tužilaštvom, iako je ranije postojala barem tehnička saradnja sa misijom EULEX-a”, navodi za RSE Jovana Kolarić iz FHP-a.

Iz Savjeta za zaštitu ljudskih prava i sloboda Kosova upozoravaju na potencijalni rizik od hapšenja za sve bivše pripadnike OVK-a, zbog čega im savjetuju da izbjegavaju putovanja kroz Srbiju.

Šta kažu u Beogradu?

Hasana Dakaja i njegovog brata Džavita srbijanske vlasti uhapsile su 5. januara nakon što su preko graničnog prijelaza Merdare sa Kosova ušli u Srbiju.

Džavit je nakon privođenja pušten, a Hasanu Dakaju je Viši sud u Beogradu 6. januara odredio jednomjesečni pritvor zbog, kako je za RSE rečeno u tom sudu, opasnosti od bjekstva.

Tužilaštvo za ratne zločine Srbije tereti ga za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u saizvršilaštvu.

Iz Tužilaštva nisu odgovorili na upit RSE-a o kom je zločinu riječ, niti za šta se Dakaj konkretno tereti.

Ministarstvo spoljnih poslova i dijaspore Kosova je saopštilo da je šef Kancelarije za vezu Kosova u Beogradu Jetiš Jašari posjetio Dakaja u srijedu, 10. januara, u Pritvorskoj jedinici Specijalnog suda za ratne zločine u Beogradu, gdje se nalazi.

“Što se tiče njegovog tretmana, građanin Dakaj je naglasio da do sada nije doživio nikakvo fizičko nasilje ili drugi oblik maltretiranja. U međuvremenu mu je omogućeno da telefonom kontaktira svoju porodicu”, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Kosova.

Pravni zastupnik porodice Dakaj, Dževdet Smakići rekao je za RSE da se Hasan Dakaj tereti po članu 142. Krivičnog zakona bivše Jugoslavije – za ratne zločine, lišavanje slobode nealbanskih osoba, premlaćivanje, mučenje i ubistvo.

Smakići je naveo i da srbijanske vlasti tvrde da su ovi zločini počinjeni u okolini Prizrena.

Dakaj je, prema riječima Smakićija, pred pravosudnim organima Srbije kategorički negirao optužbe.

“On uopšte nije djelovao na tim lokacijama i osjeća se potpuno nevinim. Smatramo da je ovo političko zatvaranje. Tužilaštvo nije identifikovalo koga traži, a ne mogu ni svjedoci za koje tvrde da će identifikovati osobu od 19 godina, koja sada ima oko 50”, rekao je Smakići.

Ministarstvo spoljnih polosva Kosova navelo je da je Dakaj, tokom posjete Jašarija, potvrdio da ga Više tužilaštvo za ratne zločine Beograda tereti “za navodne ratne zločine nad nealbanskim stanovništvom tokom rata na Kosovu 1999. godine”.

Dakaju je određen advokat po službenoj dužnosti sa kojim RSE nije uspio da stupi u kontakt.

Opšrinije na portalu RSE.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare