Strateški dijalog Srbije i SAD-a: Šta donosi i ko je Ričard Verma?

Regija 11. jan 202508:47 0 komentara
srbija_amerika
N1

Strateški dijalog između Beograda i Vašingtona treba omogućiti redovne sastanke, kako ministara, tako i vlada, ali i kontinuirani rad na temama od zajedničkog interesa koje su dogovorene – ekonomija, energetika, sigurnost i odbrana, kaže izvršni direktor Pupin inicijative Vuk Velebit za N1 o najavama da bi Srbija mogla započeti strateški dijalog sa SAD-om.

U posjetu Beogradu, nakon Tirane i Prištine, dolazi zamjenik državnog sekretara za upravljanje i resurse SAD Ričard Verma, a kako su neki beogradski mediji najavili proteklih dana, bit će potpisan sporazum o strateškom dijalogu.

Velebit ističe da je strateški dijalog diplomatsko sredstvo vanjske politike SAD-a.

„Amerika uspostavljanjem strateškog dijaloga s nekom zemljom, u ovom slučaju sa Srbijom, pokazuje da na tu zemlju gleda kao na pouzdanog i kredibilnog partnera s kojim želi produbiti odnose. Strateški dijalog nije samo simbolična stvar, iako to jest, ali treba omogućiti redovne sastanke“, navodi Vuk Velebit i ocjenjuje da će ovaj dijalog „ojačati međunarodni položaj Srbije“.

Američki zvaničnik Ričard Verma u Tirani počeo balkansku turneju, dolazi i u Beograd

Zamjenik državnog sekretara SAD Verma u petodnevnom posjetu Albaniji, Kosovu i Srbiji

Srbija će imati više pristupa donosiocima odluka u Vašingtonu i njen glas će se više čuti, smatra Velebit i dodaje da strateški dijalog treba produbiti ekonomsku saradnju i zajedničke projekte sa SAD-om u oblasti tehnoloških inovacija, razvoja i infrastrukture.

Iako ovaj strateški dijalog dolazi na samom kraju Bajdenove administracije, Velebit kaže da ovaj dijalog „nije nešto što dolazi iz vedra neba“ i dodaje da se na ovom radilo dugo.

On kaže da je Pupin inicijativa prošlog rujna predložila svoj prijedlog za uspostavu strateškog dijaloga između Srbije i SAD-a, koji je predstavila Stejt departmentu i Ministarstvu vanjskih poslova Srbije.

„Vidjet ćemo koje će biti konkretne teme koje će obuhvatiti strateški dijalog“, dodaje on.

Velebit je ocijenio da je tijekom posljednjih desetljeća Beograd zanemarivao Vašington, kao i da je Vašington zanemarivao Beograd.

„To se sada mijenja i ovaj strateški dijalog je pozitivan iskorak u odnosima Srbije i Amerike“, navodi on.

Kakav će biti odnos Trampove administracije prema regiji

„Očekujemo da će Trampova administracija nastaviti nadograđivati odnose na ovaj strateški dijalog i ne vjerujem da će doći do diskontinuiteta“, kaže Velebit o dolasku nove američke administracije novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trampa.

„Ako pogledamo strateške dijaloge Amerike s drugim zemljama, nije se događalo da su prekidani dolaskom nove administracije“, ističe sagovornik N1.

On očekuje da će Trampova administracija, kada se govori o Europi, imati veći fokus na istočnu Europu, posebice Poljsku, Slovačku, Mađarsku, ali i Srbiju.

„Očekujem da će Tramp pokušati obuzdati ruski, kineski i turski utjecaj, ali mislim da naši odnosi i s Kinom i Rusijom neće biti prepreka daljnjem razvoju odnosa s Amerikom. Možemo vidjeti kakvi su odnosi Mađarske i Kine te broj kineskih investicija u toj zemlji, pa ne vjerujem da će to biti točka spoticanja u odnosima sa SAD-om“, navodi on.

„Ono što je važno jest da će Srbija imati dobru poziciju u kontekstu nove vanjske politike SAD-a, odnosno dolazeće administracije, koja je najavila da možete biti američki saveznik, ali da morate upravo biti partner i plaćati svoje troškove i svoju opremu. Srbija je vojno neutralna i to je nešto što će nova administracija cijeniti. Također, ta nova administracija imat će više taj realpolitički i pragmatični pristup“, dodaje on.

Nakon sporazuma o strateškoj saradnji u energetici, dolazi sporazum o strateškom dijalogu

Podsjetimo, prošle godine u rujnu je u Vašingtonu potpisan sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike između Srbije i SAD, koji su potpisali ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić i podsekretar Sjedinjenih Američkih Država za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hose Fernandez.

Kako je izjavio srpski premijer Miloš Vučević, Srbija očekuje da će ući u strateški dijalog sa SAD-om i dodao da je za Srbiju važno da SAD bolje čuje srpsku poziciju oko Kosova.

„Mnogo je oblasti u kojima očekujemo da približimo stavove sa Sjedinjenim Američkim Državama, prije svega da dobijemo format strateškog dijaloga između dviju država, a nesporno je da pričamo o prvoj sili svijeta i nezamislivo je rješavanje ključnih regionalnih pitanja bez učešća Sjedinjenih Američkih Država.“

Vučević je prije ovog susreta naveo da Srbija želi u dijalogu sa SAD razgovarati o ekonomiji, energetici, sigurnosti i sajber sigurnosti, razmjeni obavještajnih podataka, kontroliranju migracija i migracijskih kretanja, borbi protiv trgovine ljudima i narkotika.

Ko je Verma?

Verma je, kako je pisao Danas.rs, američki diplomat indijskog porijekla, malo poznat ovdašnjoj javnosti, a na ovoj poziciji je od travnja 2023.

Karijeru je započeo u američkom zrakoplovstvu kao pravnik zračnih snaga, služeći u aktivnoj službi od 1994. do 1998. Njegova vojna odlikovanja uključuju medalju za zasluge i medalju za pohvalu zrakoplovstva.

Kasnije je služio kao viši savjetnik za nacionalnu sigurnost lidera većine u Senatu Harija Rida od 2002. do 2007. Godine 2008. bio je član Komisije za sprječavanje širenja oružja za masovno uništenje i terorizma te koautor knjige „Svijet u riziku“.

Nakon inauguracije predsjednika Baraka Obame, pridružio se Stejt departmentu 2009. kao pomoćnik državnog sekretara za zakonodavna pitanja pod sekretarkom Hilari Klinton.

U rujnu 2014. Obama ga imenuje ambasadorom u Indiji i tako postaje prva osoba indijskog porijekla na toj poziciji. Kao ambasador u Indiji, zaslužan je za povijesno produbljivanje i širenje bilateralnih veza između SAD i Indije te prvi je američki ambasador koji je posjetio svaku indijsku državu.

Dolaskom Donalda Trampa na mjesto predsjednika SAD u prvom mandatu, Verma odlazi s pozicije ambasadora u Indiji, da bi se u američku državnu administraciju vratio 2022. dolaskom Džoa Bajdena u Bijelu kuću.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!