U Srbiji jedna stvar može vas vratiti sa granice, a provjerava se za 2 minuta

Regija 15. apr 202313:02
Shutterstock/Andrej Safaric/Ilustracija

Predstojeće praznike nekolicina će povezati sa dijelom odmora koji im je preostao i nerijetko poželjeti da ih provede izvan granica Srbije. Ipak, ukoliko krenete na put, a niste izmirili sve obaveze prema državi, možete biti vraćeni sa granice.

Ko nije platio kaznu, po zakonu, ne može da dobije ili obnovi neka dokumenta, vozačku ili saobraćajnu dozvolu.

Na samoj granici, na izlazu iz Srbije, može doći i do neprijatnog saznanja da u sistemu postoji blokada zbog neplaćenih kazni i da zbog toga čak ne možete da napustite zemlju, te da budete vraćeni sa granice ako je zbog neplaćene kazne raspisana potjernica, piše Danas.

Zbog toga se događa da cijela porodica u automobilu bude vraćena zbog neplaćenih kazni od nekoliko hiljada dinara.

Put od kazne za parking do potjernice

Saobraćajna policija i „Parking servis“, ukoliko počiniocu prekršaja odmah ne uruče kaznu, to čine isključivo slanjem obavještenja o prekršajnom nalogu na kućnu adresu vlasnika automobila, budući da se kazne, od prije nekoliko godina, ne ostavljaju zakačene za brisače.

Prekršajni nalog stupa na snagu poslije 15 dana, a budući da se šalje poštom, postoji mogućnost da obavještenje ne stigne do vlasnika.

Nakon što prekršajni nalog stupi na snagu, u roku od osam dana moguće je platiti upola manju kaznu.

Bilo koja neplaćena novčana kazna, po prekršajnom nalogu ili po neplaćenoj novčanoj kazni koja je izrečena presudom Prekršajnog suda, može biti osnov za izdavanje potjernice, objašnjavaju stručnjaci.

Nije bitno o kojoj vrsti prekršaja se radi ili kom iznosu novčane kazne, neplaćena kazna može biti osnov za podizanje potjernice.

Ukoliko se osoba ne odaziva na sudske pozive i zbog najmanjeg prekršaja, sud može da naloži policiji dovođenje, a ukoliko ga policija ne nađe na adresi više puta, obavještava sud, koji potom može da raspiše potjernicu i o tome obavijesti sve policijske stanice u Srbiji, ističu stručnjaci.

Stoga, policija može da vam zabrani izlazak iz zemlje samo ako je za vama raspisana potjernica zbog neodazivanja na sudske pozive.

Ipak, postoji mogućnost da preduprijedite ovakve neprijatnosti i kroz nekoliko „klikova“ provjerite da li Srbija od vas nešto potražuje.

Kako da provjerite da li imate neku neplaćenu kaznu?

Najlakše je uz pomoć „Registra neplaćenih kazni i drugih novčanih iznosa“ koji se nalazi na stranici Ministarstva pravde Srbije.

Sve neplaćene novčane kazne, troškovi postupka i drugi novčani iznosi koji su izrečeni pravnosnažnom i izvršnom odlukom suda ili putem konačnog i izvršnog prekršajnog naloga se upisuju u registar novčanih kazni.

U Registar neplaćenih kazni evidentiraju se sve izrečene novčane kazne koje nisu plaćene u zakonski ostavljenom roku.

Pored novčanih kazni, evidentiraju se i zaštitne mjere kao što je zabrana upravljanja vozilom, kazneni poeni, rad u javnom interesu i opomene, kao i ukori i mjera pojačanog nadzora nad maloljetnikom, objašnjavaju stručnjaci.

Sve što je potrebno da uradite jeste da na stranici https://rnk.sipres.sud.rs označite da ste „fizičko lice“, potom upišete ime, prezime i JMBG u odgovarajuća polja i kliknete na polje „Pretraga“.

Printscreen/rnk.sipres.sud.rs

Pretraga ove baze za u ime drugih osoba je kažnjiva.

Kako se navodi na stranici, neovlašteno korištenje tuđeg Jedinstvenog matičnog broja građana (JMBG) u svrhu pretrage Registra predstavlja krivično djelo „Neovlašteno prikupljanje ličnih podataka“ iz člana 146 Krivičnog zakonika za koje je predviđena kazna zatvora do godinu dana kao i prekršaj iz člana 57 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti za koje je predviđena novčana kazna za fizičko lice od 5.000 do 50.000 dinara.

Kada se pretraga završi, ukoliko nemate neplaćene kazne, izaći će vam obavještenje sljedeće sadržine: „Nema rezultata za zadate kriterijume pretrage!“

Printscreen/rnk.sipres.sud.rs

Kako navode stručnjaci, podaci se unose od pisarnice Prekršajnog suda u Beogradu na dnevnom nivou, tako da ukoliko je neka kazna plaćena ona se briše iz registra.

Veliki problem predstavljaju dani vikenda, kada ne rade službe platnog prometa i sudovi, pa tako sve i da platite kaznu odmah to neće riješiti problem jer je sud siguran da je kazna plaćena tek kada se ona pojavi na računu trezora kao plaćena.

Postoje li drugi načini?

Drugi način da vozač provjeri da li postoji neka kazna za koju ne zna, jeste da sa ličnom kartom ode na šalter pisarnice Prekršajnog suda u Beogradu i traži listing predmeta na svoje ime.

U Prekršajnom sudu u Beogradu kažu da trenutno imaju hiljade predmeta zbog saobraćajnih prekršaja, javljaju beogradski mediji.

Građani prije puta mogu izvaditi i uvjerenje o vođenju krivičnog postupka kojim dokazuju da se protiv njih (ne)vodi krivični postupak i istraga pred osnovnim, višim sudovima i javnim tužilaštvima, posebnim odjeljenjima za organizovani kriminal, Odjeljenjem za ratne zločine i posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije.

Potvrda košta 190 dinara, a može da se poruči i preko portala eUprava. Ipak, to uvjerenje možda i nije od velike pomoći, budući da nema „snagu“ ukoliko je sud raspisao potjernicu za vama.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad