(VIDEO) Severinin slučaj u Hrvatskoj pokrenuo lavinu: “Neke žene su čak i umrle u procesu”

Regija 28. jan 202420:37 0 komentara
Screenshot/Instagram/@severina

Slučaj Severine Vučković i njezine borbe za skrbništvo nad maloljetnim djetetom u fokus javnosti izvuklo je brojne probleme sustava s kojim se nose mnogi. Postupci koji bi se trebali rješavati žurno, u pojedinim slučajevima poput ovog koji je izazvao veliku pozornost regionalne javnosti, traju cijelo desetljeće.

Tužba za tužbom, i tako punih 11 godina bez okončanja postupaka- dakle, gotovo cijeli život djeteta o kojem se na sudu odlučuje.

“To nije samo jedan postupak, vezano za to skrbništvo i sve što je proizvelo taj postupak, to vam je bilo preko 60, možda i preko 100 postupaka koji se svi bazično temelje na toj odluci o skrbništvu i to je sigurno da je traumatizirajuće”, rekla je Jasminka Biloš, Severinina odvjetnica.

Suprotno je to načelima pravičnog i suđenja u razumnom roku, ističe odvjetnica i dodaje da ovakva odluka i dodatno odmaže.

“Županijski sud preispituje odluku iz 2019. godine, a nakon toga su došli drugi postupci, druge situacije, okolnosti su se mijenjale, tako da je to u stvari apsurd”, dodala je Biloš.

Koliko još može potrajati, odvjetnica ne može procijeniti. Dugotrajne sudske postupke poput ovoga prolaze mnogi roditelji, ali među njima je ipak više žena, upozoravaju iz Centra za ženske studije.

“Prije svega, riječ je o par excellence zlostavljanju djece kroz proceduralne okvire pravosuđa, a onda dakako i zlostavljanju pojedinih roditelja. (…) Onda se ženu još dodatno izlaže time da se bori za vlastito dijete i za boravak s vlastitim djetetom… neke žene su čak i umrle u procesu. Život nije imun na pravnu proceduru”, navela je Dorotea Šušak, iz Centra za ženske studije.

Jedan od takvih mučnih primjera iznijela je odvjetnica u emisiji Točka na tjedan N1 Hrvatska.

“Majka želi vidjeti svoje dijete, majka koja je bolesna, koja ima progradirajuću bolest koja joj onemogućuje fizičko pokretanje, autoimuna bolest pa ne možemo sići niz stepenice vidjeti dijete, kako možemo objasniti da slučaj traje pet godina, a majka umre da ne vidi to dijete. A pritom imamo u spisu medicinsku dokumentaciju iz naših javnih ustanova gdje su s djecom razgovarali psihijatri i psiholozi gdje kažu da dijete pati jer ne vidi majku”, ispričala je odvjetnica Sanja Bezbradica.

Da slučaj traje predugo, priznao je i resorni ministar. Malenica je rekao i da Ministarstvo poduzima korake kako bi se trajanje sudskih postupaka skratilo. Za takvom reformom nema političke volje, upozorava saborska zastupnica koja prati ovo pitanje.

Više u prilogu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!