I filmska industrija kao jedna od najznačajnijih kreativnih industrija u globalnoj ekonomiji ove godine je osjetila posljedice pandemije, a filmski festivali širom europskog kontinenta nisu izgledali onako kako ih pamtimo ranijih godina.
Uprkos poteškoćama, ograničenjima kretanja i zabranama, neki festivali su uspjeli održati niz i nagraditi najveća filmska ostvarenja u godini. Neki su, pak, bili prisiljeni da “spuste zavjese”, piše Euronews.
Čuveno Berlinale započelo je godinu s jakim ženskim prisustvom. Helen Mirren bila je tamo zajedno s Elle Fanning u pratnji Javiera Bardema. Paula Beer dobila je Srebrnog medvjeda za najbolju glumicu za nastup u filmu ‘Undine’.
Prisutna je bila i iranska glumica Baran Rasoulof. Zlatnog medvjeda primila je za svog oca Mohammada, koji nije smio napustiti Iran. Režirao je film ‘Nema zla’ koji prenosi iskustva nekoliko likova iz suvremenog Irana kroz priče o slobodi i smrtnoj kazni.
Jedno od najvećih razočarenja bio je famozni festival u Cannesu. Bulevar koji je tokom festivalskih dana inače pun poštovalaca filmske umjetnosti i dočekuje brojne svjetske zvijezde iz ove industrije ostao je prazan. Otkazan je filmski market, nije bilo crvenog tepiha, filmskih zvijezda….samo napola popunjeno gledalište.
Međutim, popis službene selekcije objavljen je u julu, a u oktobru se održalo tek nekoliko projekcija za mještane.
Thierry Frémaux, direktor Filmskog festivala u Cannesu, izrazio je otpor naspram ovogodišnej situacije: “Nismo željeli ne ići u Cannes. Zbog toga smo ovdje s lokalnim gledateljima i osvijetlili smo ekran kako bismo bili sigurni da će se ovogodišnji službeno odabrani filmovi prikazivati u festivalskom kongresnom centru”.
Slavni Festival filma u Veneciji desio se između dva lockdowna. Uz nekolicinu gledatelja i mnogo sanitarnih ograničenja. Tek poneka zvijezda. Kineska redateljica Chloe Zhao osvojila je Zlatnog lava za svoj film u kojem glumi France McDormand. Prikazuje život beskućnika nomada. Očekuje se da će film biti objavljen 2021. godine.
Podsjetimo, film bh. autorice Jasmile Žbanić, ‘Quo vadis, Aida?’ premijerno je prikazan na ovom festivalu, a takmičio se za Zlatnog lava.
Nekoliko sedmica kasnije, desio se San Sebastian filmski festival. Prikazao je čak i neke filmove koji su prvobitno odabrani za Cannes. Mlada i relativno nepoznata gruzijska rediteljica, Dea Kulumbegashvilli, ugrabila je glavnu nagradu, Zlatnu školjku, za svoj prvi film ‘Početak’.
“U prvom filmu sve je novo, ali posebno ove godine s Covidom. Ovo je prvo fizičko iskustvo gledanja filma zajedno s publikom, tako da je sve čudno”, kazala je mlada rediteljica.
Najveći u regiji, Sarajevo Film Festival, ove godine je vidio svoje 26. izdanje, ali u skladu s epidemiološkim mjerama koje su u tom trenutku bile na snazi.
Festival kojeg je otvoren svjetskom premijerom filma ‘Koncentriši se, baba’, bh. autora Pjera Žalice, održan je u potpunosti u online formatu. Gledatelji iz cijele Bosne i Hercegovine i regije su filmove, kao i predavanja te razgovore s autorima, mogli pratiti na online platformi.
Srce Sarajeva za najbolji igrani film pripalo je njemačko-kosovskom autoru Visaru Morini, za film “Egzil”, a najboljim glumcem proglašen je grčki Vangelis Mourikis za ulogu u filmu ‘Kopač’.
Dobitnici Počasnog Srca Sarajeva su reditelj Michel Franco i glumac Mads Mikkelsen. Nagrada se dodjeljuje za izuzetan doprinos filmskoj umjetnosti.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!