Verstappen na korak do titule, Red Bull ju je već osvojio!

Formula 1 24. sep 202310:27 0 komentara
Pool via REUTERS/Darko Bandic

Max Verstappen dominantno je slavio s pole positiona i vodio u svim krugovima utrke na putu prema 13. pobjedi u sezoni, a Red Bull je osigurao šesti konstruktorski naslov dok je Oscar Piastri ostvario prvo pobjedničko postolje.

Verstappen se odbranio na startu od Piastrija i Norrisa i nakon toga nije imao nikakvih problema doći do nove pobjede, a usput je odvozio i najbrži krug utrke za maksimalan bodovni učinak i okruglih 400 bodova nakon 16 utrka, prenosi MaxF1.net.

Prvih osam vozača odabralo je medium gume za start utrke, a ukupno je 13 vozača odabralo medium dok je preostalih sedam uzelo soft.

Verstappen je zadržao vodstvo dok je Norris prestigao Piastrija, Sainz je prestigao Hamiltona dok je Alonso napredovao s desetoga na šesto mjesto na soft gumama.

Zbog puno krhotina na stazi kontrola utrke poslala je sigurnosni automobil koji se povukao na kraju četvrtoga kruga.

Vozači su u boks krenuli već u desetom krugu, a Alonso je to učinio u 12. krugu kada je soft zamijenio hardom.

Ni vozači koji su startali na mediumu nisu izdržali puno duže osim Russella koji je u boks ušao tek u 23. krugu kako bi mogao ići na samo jednu promjenu guma nakon ranijih okršaja s momčadskim kolegom.

Na kraju se ta strategija nije isplatila Russellu koji je izgubio pozicije i od Leclerca, Hamiltona i Sainza pa je na kraju završio tek sedmi.

Leclerc je uvjerljivo pobijedio Hamiltona u utrci u kojoj je Ferrari pokazao dobru degradaciju guma unatoč jednom setu harda manje u odnosu na Mercedes te je završio četvrti, a Hamilton je bio peti nakon što se odbranio od bržega Sainza.

Hamilton je prestigao Sainza ranijim drugim ulaskom u boks, a iako je Sainz sustigao Hamiltona nije ga mogao napasti nakon što je ranije Russell pustio Hamiltona koji je imao puno novije gume.

Alonso je imao mirnu utrku koju je završio na osmom mjestu za Aston Martin, a vozači Alpinea Ocon i Gasly završili su deveti i deseti.

Katastrofalnu utrku imao je Perez koji je na startu imao dodir s Hamiltonom i morao u boks po novo krilo i hard gume, a kasnije mu je dodir s Magnussenom upropastio utrku jer je opet oštetio bolid i dobio kaznu.

Red Bull je pozvao Pereza u boks da odustane, ali ga je u završnici ipak vratio na stazu kako bi odradio kaznu da mu se kazna ne bi prenijela na iduću utrku u Kataru koja se vozi za dvije sedmice.