Košarkaši BiH u Skenderiji pobijedili selekciju Belgije

Košarka 23. feb 201820:13 > 21:48
N1

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u dvorani 'Mirza Delibašić' slavila je protiv selekcije Belgije.

Zmajevi su večeras, uz veliku podršku navijača u Sarajevu, pobjedom u trećem kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje će 2019. godine biti održano u Kini, došli na korak do plasmana u narednu rundu kvalifikacija.

Publika je u prvoj četvrtini gledala ravnopravan meč, u kojem je većim dijelom vodila BiH, uz jedan preokret Belgije. Na kratki predah se otišlo uz neriješen rezultat – 17:17.

Početak drugog perioda igre pripao je Belgijancima, a treba istaći veliki broj promašenih slobodnih bacanja naše reprezentacije. Ipak, košarkaši BiH su prebacili u veću brzinu i sredinom druge četvrtine uspjeli vratiti prednost te otići na poluvrijeme sa rezultatom 34:28.

Iako je BiH na samom startu treće četvrtine povećala prednost iz prvog poluvremena, Belgijanci su prikazali bolju igru te uz nekoliko grešaka reprezentativaca BiH uspjeli stići do poravnanja, a zatim i prednosti, pa je na semaforu uoči posljednje četvrtine stajalo za Belgiju 51:45.

Posljednji period igre, nošeni gromoglasnom podrškom sa tribina, košarkaški Bosne i Hercegovine vratili su se u igru. Minut prije kraja BiH je trojkom Gordića izjednačila na 66:66.

Tri sekunde prije kraja meča bilo je 70:70, a onda je Nemanja Gordić pogodio dva poena sa slobodnih bacanja i odveo izabranike Duška Vujoševića do druge pobjede u grupi (72:70).

Najefikasniji u redovima BiH bio je Nemanja Gordić sa 17 poena, Musa i Stipanović su upisali po 16, a Halilović 10.

U rosteru BiH večeras su bili Markus Lončar, Edin Atić, Andrija Stipanović, Adin Vrabac, Amar Gegić, Nemanja Gordić, Džanan Musa, Almir Hasandić, Aleksandar Lazić, Emir Sulejmanović, Miralem Halilović i Nedim Buza.

Naredni meč BiH igra već u nedjelju u gostima protiv reprezentacije Rusije. Podsjetimo, BiH je prije večerašnjeg meča upisala pobjedu protiv Rusije i poraz protiv Francuske.

U drugi krug kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kini plasirat će se po tri prvoplasirane reprezentacije iz svake od osam grupa u prvom krugu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.