Fenomenalni Jokić i Murray donijeli novo vodstvo Denveru u finalu NBA lige!

Košarka 08. jun 202307:48 0 komentara
Kyle Terada-USA TODAY Sports

Košarkaši Denver Nuggetsa ponovo vode u finalnoj seriji NBA play-offa. Izabranici Michaela Malonea su u noći između srijede i četvrtka kao gosti savladali Miami Haet rezultatom 109:94 i sada imaju vodstvo od 2-1 u pobjedama. Ključnu seriju gosti su napravili krajem druge i u trećoj četvrtini, kada su stvorili nedostižnu razliku. Historijsku partiju u redovima tima iz Kolorada pružio je srpski centar Nikola Jokić, a u stopu ga je pratio kanadski bek Jamal Murray.

Nikada se ranije nije dogodilo da dvojica košarkaša iz istog tima zabilježe triple-double, a pritom ubace 30 poena. Ne samo u NBA finalu ili play-offu, ni u jednoj utakmici u 77 godina dugoj historiji lige. Upravo to se dogodilo u historijskoj večeri u Kaseya centru.

Denver je sa vodstvom od 14 poena oprezno ušao u poslednju dionicu, znajući da je ekipa Erika Spolstre više nego sposobna za velike povratke u tekućem doigravanju, a na to je na time-outima ekipu upozoravao i trener Malone. Ipak, ovog puta “Vrelina“ nije uspjeva da napravi veliki obrt. Miami nije vodio ni u jednom trenutku u drugom poluvremenu. Posljednje vodstvo domaćin je imao pri rezultatu 44:42 na tri minuta do kraja druge četvrtine poslije poena Bama Adebaya sa linije penala. Međutim, tada je Jamal Murray postigao trojku i Denverova prednost je počela da raste.

Nikola Jokić je utakmicu završio sa statistikom koja je nalik nečemu što se viđa u video igrama: 32 poena (12/21 iz igre, 7/8 penali), 21 skok, 10 asistencija, 2 blokade i 3 izgubljene lopte za gotovo 44 minuta u igri. Niko u historiji NBA finala nije imao meč u kojem je ubacio više od 30 poena, a da je u međuvremenu ostvario više od 20 skokova i više od 10 asistencija. Jamal Murray je postigao 34 poena (12/22 iz igre, 7/8 penali), 10 skokova, 10 asistencija i 7 izgubljenih lopti za 44 i po minuta na parketu.

U redovima Denvera treba još spomenuti fantastičnu rolu rukija Chrisa Browna, koji je imao 15 poena (7/8 iz igre) i 4 skoka. Aaron Gordon je imao double-double sa 11 poena i 10 skokova.

Što se Miamija tiče, bolji od ostalih bio je Jimmy Butler sa 28 poena (11/24 iz igre), a centar Bam Adebayo dodao je 22 poena (7/21 iz igre) i 17 skokova. Caleb Martin imao je 10 poena, a Kyle Lowry i Duncan Robinson po 9. U odnosu na drugi meč serije bitna razlika bila je šuterski znatno lošija partija Gabea Vincenta i Maxa Strusa – njih dvojica su ukupno ubacili 10 poena, uz šut iz igre 3/17.

Srpski internacionalac Nikola Jović odigrao je minut i po u finišu utakmice i nije zabilježio statistički učinak.

Naredna utakmica serije takođe će se igrati u Miamiju, a na programu je od 02.00 u noći između petka i subote.

Denver igra svoje prvo NBA finale u historiji organizacije, a Miami je prvi put u finalu od “balona“ Orlanda 2020. godine i bori se za prvi naslov od 2013. godine. Nuggetsi su u finalu Zapada “počistili“ Los Angeles Lakerse sa 4-0 u seriji, dok je Miami u sedam utakmica eliminisao favorizovani Boston.