Košarkaški El Clasico pripao Barceloni, raspoloženi Musa nije bio dovoljan za pobjedu

Košarka 03. jan 202422:51 0 komentara
FC Barcelona Basket

Košarkaši Barcelone slavili su protiv Real Madrida u 18. kolu Eurolige rezultatom 83:78 i nanijeli velikom rivalu drugi poraz u ovom takmičenju.

Početak utakmice obilježio je sjajnom igrom bh. košarkaš Džanan Musa. Bišćanin je u prvih sedam minuta utakmice, kada je Real Madrid imao 20 poena, Musa je u tom trenutku sam imao 12.

U tom periodu je Musa pogodio čak četiri od pet trojki koje je bacio prema protivničkom košu, a svom timu je učinkom 3 minute do kraja prve dionice dao prednost od osam poena.

Jedna od pogođenih trojki bila je i uz faul, a nakon toga uspio je Musa pogoditi i slobodno bacanje.

Nakon prve četvrtine, Real Madrid vodi rezultatom 25:21, Musa sam ima 13 poena, više od svih njegovih saigrača zajedno.

Real je tokom druge četvrtine imao i dvocifrenu prednost, ali teško je bilo očekivati da ljuti rival neće uzvratiti. Nošeni Jabarijem Parkerom i Janom Veselim, te Nicolasom Laprovittolom, Barcelona je drugi dio druge četvrtine odigrala mnogo bolje i u odbrani i u napadu, te se na poluvrijeme otišlo pri rezultatu 47:45 za Real Madrid.

Meč riješen u posljednjoj dionici

Nakon izuzetno borbene treće četvrtine, uz snažne odbrane i nešto slabije napade, razlika između Reala i Barcelone ostala je ista kao na poluvremenu.

Musina produkcija je usporila jer više u ofanzivi nije toliko ni imao priliku da ostavi neki trag, ali na odmor su Blancosi otišli pri rezultatu 62:60.

Domaći su početkom posljednje četvrtine pronašli brzinu više i nakon par minuta već su imali vodstvo koje je sredinom posljednje dionice naraslo i do 12 razlike. Madriđani su na dva minuta do kraja stigli na minus od pet poena, imali šut za 3 poena kako bi se u potpunosti primakli rivalu, ali je Hezonja bio neprecizan.

Košarkaši Reala, osim bh. reprezentativca, nisu bili raspoloženi, pa je tim Chus Matea morao na kraju položiti oružje.

Musa je bio ubjadljivo najbolji pojedinac svog tima. Pogodio je 5 od 8 trojki i jedno slobodno bacanje za 19 poena, uz 3 skoka i 2 asistencije, ali osim Hezonje nije imao raspoloženih saigrača. Hrvat je ubacio 16 poena  Sergio Llull imao je 9 poena.

Najbolji pojedinac u pobjedničkom timu bio je Jan Vesely sa 27 poena i 3 skoka.

Bio je ovo tek drugi poraz u 18 mečeva za Madriđane, koji su ostali prvi na tabeli uz omjer 16:2, Barcelona je na poziciji broj 3 sa 11 pobjeda i 6 poraza.