Loša partija Zmajeva, Poljaci trojkama razbili Bosnu i Hercegovinu

Košarka 14. aug 202322:37 1 komentar
FIBA

Večeras je u Gliwicama odigrana utakmica 2. kola pretkvalifikacija za Olimpijske igre između Poljske i Bosne i Hercegovine, a meč je završen pobjedom domaćih rezultatom 85:76.

FIBA

Prva četvrtina pripala je Poljskoj. Poveli su domaćini turnira na početku susreta, a polovinom prve dionice stigli su do šest poena prednosti. Tu prednost su sigurno čuvali do kraja prve četvrtine na krilima sjajnih Ponitke i Pluta. Poljaci su imali čak 6/10 ubačenih trojki nakon kraja prvih deset minuta.

Tok susreta Poljska – BiH: Poraz Zmajeva, Poljaci dominirali trojkama

Poljaci su furiozno krenuli i u drugu dionicu. U jednom trenutku su imali 13 poena prednosti što je bila najveća razlika do tada u meču. U finišu su se Zmajevi probudili, prije svega jednom trojkom Džanana Muse i prednost Poljaka se polako topila. No, opet Sokolowski je ubacio dvije vezane trojke te su se domaći ponovo odlijepili na dvocifrenu razliku. Na kraju prvog poluvremena Poljaci su vodili 50:37.

FIBA

Ništa se nije promijenilo ni na početku treće četvrtine. Poljaci su sjajno šutersku večer nastavili i u ovoj dionici. Prva polovina treće dionice pripala je domaćinu koji je održavao dvocifrenu razliku. Lazić pogađa trojku u 5. minuti i smanjuje rezultat na 57:50, a nakon toga odličnom defanzivom Nurkića, Lazić sa polaganjem smanjuje na samo pet poena prednosti za domaće. Zmajevi su se probudili i nakon time-outa Poljske ponovo poentirali. Lijepu akciju završio je Miralem Halilović i BiH je stigla do -3.

Međutim, Poljaci veoma brzo serijom 13:2 dolaze do prednosti od 15 razlike i u posljednjih deset minuta ušlo se sa rezultatom 70:55. Početak posljednje četvrtine opet je pripao Poljacima. Sa dvije brze trojke idu na 21 poen razlike. Selektor Adis Bećiragić je odlučio da polovinom zadnje dionice izvede dvije najveće zvijezde Musu i Nurkića, a do kraja su Poljaci sačuvali prednost i izborili trijumf.

Ponitka je postigao 22 poena uz devet skokova i čest asistencija te bio najefikasniji igrač utakmice. U dresu našeg tima Jusuf Nurkić je ubacio 17 poena.

Pogledajte u nastavku učinak svih reprezentativaca protiv Poljske.