Pred Zmajevima težak ispit protiv košarkaške velesile Francuske u Sarajevu

Košarka 27. aug 202209:42 1 komentar
FIBA

Košarkaške Bosne i Hercegovine u drugom kolu drugog kruga kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo očekuje duel protiv favorizovane Francuske.

Sastav Vincenta Colleta poslije nevjerovatnog drugog poluvremena u prošlom meču protiv Češke i pobjede 95:60, puni samopouzdanja stigli su u Sarajevo, gdje će večeras sa NBA zvijezdama Rudyjem Gobertom (Minnesota Timberwolves), Evanom Fournierom (New York Knicks) i Timothe Luwawu-Cabarrotom (Atlanta Hawks) žele napraviti još jedan siguran korak ka Mundobasketu naredne godine.

Još jedan NBA igrač Theo Maledon (Oklahoma City Thunder) biće u timu gostujuće selekcije protiv BiH.

Svakako koliko je moćna ova reprezentacija pokazuje i to da u sastavu imaju i tri člana Real Madrida: Yabusele, Poirier i Huertel.

Priliku na meču pored svih navedenih košarkaška protiv Češke u prethodnoj utakmici dobio je i dvojac iz Virtus Bologne Mouhammadou Jaiteh i Isaia Cordinier. Zatim Amath M'Baye (Karsiyaka) i Terry Tarpey (Le Mans).

Iako su Česi odigrali sjajno dvije četvrtine, Francuska je pokazala da je ipak mnogo kvalitetnija selekcija u ovom trenutku sa svojim NBA zvijezdama.

Češka je uzela prvu četvrtinu 27:18, a Francuzi su zaigrali mnogo bolje u drugoj i “istopili” prednost gostiju na -4 prije odlaska na odmor. U drugo poluvremenu francuska mašinerija svela je goste na svega 18 poena za dvije četvrtine i deklasirala ih sa 95:60.

S druge strane selekcija BiH doživjela je neočekivano ubjedljiv poraz u Podgorici od Crne Gore 88:69 i tako se udaljila od realnih šansi za plasman na SP 2023. godine.

Selektor Zmajeva traži podršku i puno dvoranu “Mirza Delibašić” pred večerašnju utakmicu.

““Osjećamo se postiđeno nakon poraza u Crnoj Gori i nakon svih sastanaka koje smo održali nakon utakmice možemo samo reći da nas je sramota, ne zbog poraza, već zbog načina na koji smo izgubili. Igramo s reprezentacijom koja je jedan od većih favorita za Evropsko prvenstvo i zato vas pozivamo da dođete i da nam pomognete da sa zajedničkom energijom odigramo dobru utakmicu”, rekao je selektor Bećiragić.

Jusuf Nurkić i Džanan Musa sigurno reprezentativci od kojih se najviše očekuje žele pružiti mnogo bolju partiju nešto sto su to uradili u Crnoj Gori.

“Nadam se da ćemo biti u puno boljem svjetlu nego što smo bili, da ćemo popraviti greške koje smo radili i nadamo se da će biti puna Skenderija”, izjavio je Musa.

“U ekipi je dobra atmosfera bez obzira na poraz, jer to je sport. Želimo opravdati očekivanja publike. Nadam se da će ljudi doći da pogledaju kompletnu, zdravu reprezentaciju. Dolazi nam Francuska, druga reprezentacija na svijetu, gdje će biti dobra košarka i nadam se da će nam publika biti šesti igrač”, rekao je Nurkić.

Utakmicu Bosna i Hercegovina – Francuska možete gledati večeras u direktnom prijenosu na Sport Klubu 2.