Zmajevi nisu imali snage: Francuska slavila u grotlu tuzlanskog “Mejdana”

Košarka 26. feb 202421:02 0 komentara
N1 / F.Z.

Košarkaši Bosne i Hercegovini nakon velike borbe i hrabre igre poraženi su od selekcije Francuske rezultatom 74:64 u drugom kolu kvalifikacija za Eurobasket.

Rovovska bitka u prvom poluvremenu

Naši reprezentativci solidno su otvorili utakmicu i koncentrisano od prve sekunde Francuzima nisu dozvolili da stvore bilo kakvu razliku.

Štaviše, Zmajevi su do sredine prve četvrtine bili u apsolutnom egalu, a onda tri i po minute pred kraj prvog dijela meča, uz nekoliko sjajnih odbrana i dobru picknroll igru stekli smo prvu osjetnu prednost, 15:9.

VEZANE VIJESTI

Ipak, samo malo opuštanja je dovoljno Francuzima bilo da se u potpunosti vrate u utakmicu. Do kraja četvrtine uspjeli su se približiti na samo koš razlike, 15:13, ali je sa zvukom sirene Hifey pogodio trojku, te je Francuska na prvi mali odmor otišla sa pola koša prednosti, 15:16.

Reprezentativci Bosne i Hercegovine dobro su otvorili drugu dionicu, ali su i Francuzi bili efikasni, pa je u prvim minutama druge četvrtine rezultat bio u egalu, sve do šest i po minuta preije poluvremena, kada Francuska sa nekoliko lakih koševa pravi seriju od 4:0, odlazi na plus tri (19:22) i tjera Bećiragića na time out.

Uspjeli smo se ustabiliti i vratiti defanzivnu sigurnost, a u napadu su Zmajevi bili dovoljno borbeni da osvoje veliki broj lopti u ofanzivnom skoku, što nas držalo u rezultatskoj neizvjesnosti na polovini druge četvrtine. Četiri minute do kraja ponovo smo došli u prednost slobodnim bacanjima Aleksandra Lazića. Bilo je 24:22.

Francuzi su popravili svoj skok u napadu u na 2:13 do poluvremena, FRancuzi su vratili prednost od dva poena (24:28).

U samoj završnici prvog dijela meča Atić je približio Zmajeve na 3 razlike (30:33) prvom pogođenom trojkom za BiH na utakmici, a na samo poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 32:34.

Edin Atić je bio najefikasniji bh. košarkaš nakon 20 minuta košarke sa 11 poena, sa druge strane to je bio Cordinier sa 9 poena.

Slaba treća četvrtina odlučila meč

Dobro smo otvorili drugo poluvrijeme i za samo minut i po vratili meč u apsolutni egal, bilo je 34:34, no Francuzi novom serijom od 9:0 dolaze do nove osjetne prednosti od 43:34, što je najveća prednost do tada na utakmici. Uz to Penava i Alibegović su do tog trenutka bili u problemima sa faulovima i skupili su po četiri prekršaja, što je stvorilo dodatni problem Adisu Bećiragiću.

U napadu košarkaši Bosne i Hercegovine nisu imali rješenja, a Francuzi su vješto koristili svaku grešku i nepreciznost, prvi put opravdavši epitet izrazitog favorita u meču protiv Zmajeva. Sredinom treće četvrtine Tricolori su imali prednost od 13 poena, a tada je konačno proradio i napad Bosne i Hercegovine, pa smo uspjeli stabilizirati igru i smanjiti prednost na podnošljivih minus devet poena (48:57).

Posljednja četvrtina počela je ponovo u znaku Bosne i Hercegovine koja je uspjela smanjiti zaostatak na minus tri poena na manje od sedam minuta do kraja utakmice, najviše zahvaljujući dobroj odbrani i stavu da meč nije završen do posljednjeg zvuka sirene.

Gegić i Alibegović su do sredine posljednje četvrtine zaradili i pete lične greške, pa je Bosna i Hercegovina u završnicu meča ušla dodatno oslabljena. Francuzi su to iskoristili, pa je tri minute do kraja predonst Francuza narasla na osam poena (58:67).

Nakon toga je djelovalo da su Francuzi prelomili utakmicu, jer su naši reprezentativci napravili nekoliko uzastopnih grešaka u napadu. U posljednje dvije minute Francuzi su ušli sa dvocifrenom prednošću, budući da se u potpunosti raspala igra sad već umornih Zmajeva.

Najbolji pojedinac Francuske bio je Yabusele sa 10 poena, dok je u redovima BiH najefikasniji očekivano bio Džanan Musa, koji je skupio 15 poena. Pratio ga je Kenan Kamenjaš sa 14, a Edin Atić je imao 13 poena.

Francuska je sada prva u grupi E sa dvije pobjede, BiH je druga sa pobjedom i porazom iz dvije utakmice.