Jean Louis Nouken: Volim FK Sarajevo, jezik sam zaboravio

Nogomet 08. sep 201616:51 > 16:57
Facebook

Kada je 1997. godine stigao u BiH, bio je atrakcija. Jean Louis Nouken postao je prvi tamnoputi fudbaler koji je ikada nastupio za FK Sarajevo.

Kamerunac u brodo dresu je za jako kratko vrijeme stekao mnogo simpatija u glavnom gradu BiH, ali i šire. Na sadašnjem stadionu “Asim Ferhatović – Hase”, Nouken se zadržao dvije sezone. Po izboru portala FKS info, Nouken je odabran među 11 najbolji stranaca koji su igrali za tim sa Ko

Odigrao je 49 mečeva, a postigao je i četiri gola. Nosio je nadimak Nuki, a navijači i simpatizeri FK Sarajeva sigurno će se sjetiti gola kojeg je na Grbavici postigao za pobjedu nad najvećim rivalom Željezničarom.

Facebook

Bilo je to u sezoni 1998/1999. Te godine, Sarajevo je uzelo titulu, a godinu dana ranije i Kup BiH. Popularni Nuki davno je završio igračku karijeru.

Trenutno živi i radi u rodnom Kamerunu, a uspjeli smo ga i kontaktirati, i dobiti jednu – ali vrijednu rečenicu od njega na naš upit koji smo poslali na engleskom i bosanskom jeziku.

Prije više od 16 godina prestao je da igra za bordo tim, otišao je iz Evrope – ali jedno nam je kazao, što će vjerovatno obradovati navijače FK Sarajeva:

“Volim FK Sarajevo, jezik sam zaboravio”, kazao je Nouken za N1, a uspjeli smo doći i do informacije – da psovke koje je naučio na bosanskom jeziku – nije zaboravio.

Za kraj, prisjetimo se i tog derbija. Igrala se 23. minuta kada je Nermin Vazda postigao gol za vodstvo Željezničara. Primio je loptu na vrhu šesnaesterca, šutirao – lopta se odbila od jednog defanzivca Sarajeva i prevarila Mirsada Dedića i završila u golu, za erupciju oduševljenja na tribini sa navijačima Želje.

Sedam minuta kasnije, brodo grotlo na Grbavici je ključalo. Džidić je centrirao sa desne strane, loptu je glavom zahvatio Jusufbegović, a Adnan Gušo golman želje maestralno je skinuo loptu. Ne za dugo. Na nju je naletio Samir Duro, koji ju je zakucao pod prečku za 1:1.

U drugom poluvremenu, ulazi Jean Louis Nouken. Negdje oko 55 minute ako nas sjećanje dobro služi. Četiri minute poslije, postavljen je konačan rezultat.

Akcija je krenula od kaznenog prostora ekipe Sarajeva, Ihtijarević ju je prenio na polovinu Želje, i dodao Noukenu. Nuki je bio ostavljen sam, a potom je krenuo u trk. Sa loptom dolazi do 20 metara od gola Željezničara i šutira na Gušin gol.

Golmana Željezničara zadesila je ista sudbina kao Dedića u prvom poluvremenu. Lopta koju je uputio Nouken zakačila je Edisa Mulalića, promijenila pravac i prevarila golmana Željezničara koji je bio na takozvanoj “krivoj nozi”.

Dio sjeverne i istočna tribina ponovo su eksplodirale. Pobjeda Sarajeva, zlata vrijedna, reklo bi se. Najbolji strijelac te šampionske generacije bio je Džemo Smiječanin, sa 14 golova, a tim je s klupe predvodio Nermin Hadžiahmetović.

Sarajevo je tako osvojilo prvo mjesto sa 65 bodova, 9 više od drugoplasirane Bosne, te 14 od trećeg Rudara. Treba istaći da je u ovoj sezoni i napravljena najveća razlika između Sarajeva i Željezničara, koja je iznosila 21 bod. Nakon toga je trebalo usliejditi razigravanja za prvaka Bosne i Hercegovine, ali politika je po ko zna koji put umiješala prste u sport. Zbog nesporazuma oko toga da li dozvoliti Veležu da utakmice Play-offa igra pod Bijelim brijegom, ovaj Play-off nikad nije odigran, a Sarajevu je na početku iduće sezone uručen trofej za šampiona Bosne i Hercegovine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.