Debakl Tahirovića i Ajaxa na Villa parku, remi Gazibegovićevom Šturma i oproštaj od KL

Nogomet 14. mar 202423:02 0 komentara
REUTERS/Hannah Mckay

Fudbaleri Aston Ville su opravdali ulogu favorita i na domaćem terenu ubjedljivo savladali Ajax rezultatom 4:0, te se plasirali u četvrtfinale Lige Konferencije.

Prvu dobru priliku je imala Aston Villa u 20. minutu preko Baileyja koji se provukao u šesnaestercu i šutirao malo pored lijeve stative. Domaći su imali veći posjed lopte, ali nije bilo konkretnosti u igri. U 25. minutu je Ollie Watkins pokazao zašto je najbolji igrač Ville. Douglas Luiz je centrirao poslije kornera, a reprezentativac Engleske je odličnim trzajem glavom poslao loptu u malu mrežu gola Ajaya i doveo engleski tim u vodstvo.

Najbolji strijelac domaćih je ipak morao da napusti teren u 33. minutu zbog povrede koljena, pa je to predstavljalo veliki hendikep za tim Unaija Emeryja. Nije bilo preterano uzbuđenja do kraja poluvremena, Ajax je bio nemoćan, a Aston Villa je čuvala minimalnu prednost.

U drugom poluvremenu slična priča. Vila je igrala koliko je bilo potrebno da sačuva rezultat, a u 60. minutu je Bailey solo prodorom stavio tačku na ovaj dvomeč. Fantastično je probio odbranu gostiju i mirno smjestio loptu u mrežu. Dva gola prednosti nisu bila nedostižna za 30 minuta koliko je preostalo, ali je Ajay bio izuzetno slab napadački.

Domaćin nije želio da se zaustavi. Duran, igrač koji je zamijenio povrijeđenog Watkinsa je postigao i treći gol za Aston Villu. Ni tu nije bio kraj pošto je Diaby postigao i četvrti gol za svoj tim. Reprezentativac BiH Benjamin Tahirović dobio je posljednjih desetak minuta na ovom meču.

Club Brugge je uspio da nadoknadi zaostatak iz prvog meča protiv Moldea i ubejdljivo na svom stadionu slavi 3:0 zahvaljujući golovima Skova Olsena. Lilleu je bio dovoljan neriješni rezultat protiv Šturma kako bi se plasirali u četvrfinale (1:1). Bh. reprezentativac Jusuf Gazibegović odigrao je cijelu utakmicu za austrijski tim.

Maccabi Haifa i Olympiacos trenutno igraju produžetke.