Derbi pun tenzija i prekida pripao Veležu, Guliashvili dvostruki strijelac

Nogomet 13. nov 202320:21 0 komentara
HŠK Zrinjski

Fudbaleri Veleža savladali su Zrinjski u gradskom derbiju u okviru 14. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine u fudbalu, a rezultat je na kraju glasio 3:0.

Velež je mnogo bolje otvorio derbi. U 8. minuti vidjeli smo prvu pravu priliku. Pobjegao je Guliashvili odbrani Zrinjskog, nije bilo ofsajda – nakon toga je šutirao, ali Marić je fenomenalno intervenisao.

Isti igrač je šest minuta kasnije sjejno centrirao, ali nije uspio naći saigrača koji će pospremiti loptu u mrežu. Nakon jako borbenog nastavka meča, ali bez pravih prilika za postizanje pogotka u 34. minuti meč je prekinut zbog nereda koje su izazvali gostujući navijači.

Naime, nekoliko navijača Zrinjskog ušlo je u fizički sukob sa redarima koji su obezbjeđivali gostujuću tribinu, a nakon brze intervencije policije, strasti su se smirile. Ipak, glavni sudija Irfan Peljto poslao je obje ekipe u svlačionice, a 25 minuta kasnije utakmica je nastavljena.

U derbiju pod velikim tenzijama bolje se snašao domaćin, koji je poveo u 42. minuti utakmice golom Haskića, koji je sjajno iskoristio asistenciju Ede Vehabovića.

Tim rezultatom završeno je prvo poluvrijeme.

HŠK Zrinjski Mostar

U drugom poluvremenu dominacija Guliashvilija

Drugi dio meča počeo je onako kako je teklo prvo poluvrijeme, Velež je igrao agresivnije i borbenije, a čini se da su domaći imali i više svježine, dok su gosti djelovali umorno.

Prva prava šansa za Zrinjski došla je u 51. minuti, kada je Haskić pogriješio i dodao loptu Bilbiji na sredini terena. Reprezentativac BiH odmah pokušao uposliti Tomislava Kiša, ali sjajno je to pratio Osman Hadžikić i loptu izbacio van granica igrališta.

Velež je u 53. minuti došao do dvostrukog vodstva. Guliashvili je presjekao loše dodavanje Čanađije, sjurio se u šesnaesterac gostiju i matirao Marića snažnim udarcem na prvu stativu.

Drugi gol Veleža kao da je malo razdrmao igrače Zrinjskog. U 57. minuti veliku grešku napravio je Ante Hrkać, promašio čitavu loptu – ona došla do Ćužea koji je šutirao sa nekih 16 metara, ali je udarac otišao pored stative. Bio je to prvi udarac ka golu Veleža. U 62. minuti nova šansa za osvajača duple krune. Kerim Memija prošao po lijevoj strani, odigrao povratnu loptu za Bilbiju – ona na putu pogodila jednog igrača Veleža, ali je završila u rukama Hadžikića.

Bilbija je imao priliku i u 66. minuti iz slobodnog udarca sa 20-tak metara, ali je lopta nakon njegovog udarca otišla preko gola.

Novi prekid utakmice vidjeli smo u 70. minuti, kada su navijači Veleža koristili pirotehniku, a jedna raketa za malo je promašila igrača Zrinjskog Tomislava Kiša.

Bilo je očito da su domaći odlučili da prepuste inicijativu Zrinjskom i do kraja utakmice čekaju priliku iz kontranapada. Prilika se ukazala u 75. minuti kada je Guliashvili na dodavanje Haskića šutirao prema golu Marića, ali je njegov udarac bio neprecizan.

Velež je ipak došao do trećeg gola. Igrala se 80. minuta, kada je Guliashvili ponovo iskoristio pogrešno dodavanje unazad Senića, presjekao loptu, sam izašao pred Marića i postigao gol za 3:0.

Do kraja više nije bilo šansi jer su i domaći nastojali držati posjed, bez snažnijih pokušaja da postignu pogodak, ali je Filip Bradarić u 90. minuti zaradio crveni kraton zbog oštrog starta otvorenim đonom nad Mlinarićem.

Velež je ovom pobjedom ostao na 4. mjestu i prišao je na bod gradskom rivalu. Zrinjski je treći i ima 26 bodova, bod više od Veleža.