EL: United izbacio Barcelonu, Dedić ispao od Rome, Union eliminisao Ajax

Nogomet 23. feb 202323:07 0 komentara
REUTERS/Carl Recine

Poznata su još tri učesnika osmine finala Evropa lige. Manchester United, Roma i Union Berlin čekirali su karte za osminu finala, drugog po jačini evropskog fudbalskog takmičenja.

Manchester United – Barcelona 2:1

Derbi ove faze takmičenja igran je na Old Traffordu. Nakon uzbudljivog remija u prvoj utakmici na Nou Campu (2:2) viđen je novi spektakularan duel dva slavna kluba.

Povela je Barcelona golom Roberta Lewandowskog u 18. minutu iz penala, dosuđenog nakon duela Bruna Fernandeša i Baldea.

United je izjednačio na samom startu drugog poluvremena. Nakon nekoliko grešaka u odbrani Katalonaca, Bruno Fernandeš se iskupio za skrivljeni jedanesterac i asistirao Brazilcu Fredu, koji je preciznim udarcem po zemlji matirao Ter Štegena – 1:1.

Preokret je donio drugi Brazilac u timu Erika Ten Haga, njegov pulen iz Ajaxa Antony. Sjajnim pogotkom u 73. minutu podigao je Old Trafford na noge – 2:1.

U posljednjim trenucima meča Varane je sjajno reagovao u odbrani i sprečio izjednačujući pogodak Lewandowskog. Na kraju zaslužen trijumf “Crvenih đavola” i plasman u osminu finala Lige Evrope.

Roma – Salzburg 2:0

Mourinhovi Rimljani uspjeli su da nadoknade minus iz prve utakmici u Austriji i eliminišu Salzburg.

Golove za prolaz postigli su Andrea Bellotti i Paulo Dybala.

Bosanskohercegovački reprezentativac i defanzivac Salzburga odigrao je 70 minuta, kada ga je zamijenio Ignace Van der Brempt.

S druge strane, potencijalni Zmaj, Benjamin Tahirović nije bio u sastavu Rome.

REUTERS/Alberto Lingria

Union Berlin – Ajax 3:1

Bundesligaš iz njemačke prijestolnice uspio je da eliminiše slavnog rivala iz Amsterdama.

Union je već nakon prvog poluvremena stekao dva gola prednosti. Knoche i Juranović bili su strijelci za veliku prednost poslije prvih 45 minuta.

Ajax je na startu drugog poluvremena uspio da uzvrati preko opasnog Kudusa, ali je samo tri minuta kasnije Holanđanin Doekhi vratio Union na +2.

U samom finišu meča crveni karton dobio je fudbaler Ajaxa Alvarez.

Veliki historijski trijumf za evropskog anonimusa iz Berlina.

REUTERS/Annegret Hilse

Nakon pobjede Shakhtara u prvom meču u Varšavi (2:1), Rennes je uspio da pred svojim navijačima uzvrati istom mjerom golom Kamerunca Tokoa Ekambija.

Slijede produžeci kako bi se dobio konačan pobjednik ovog duela.

Nešto ranije danas, prolaz u osminu finala su ostvarili još: Sporting, Leverkusen, Juventus i PSV.