Francuska velikim preokretom u finalu Lige Nacija

Nogomet 07. okt 202122:39 0 komentara
REUTERS/Massimo Pinca

Fudbaleri Francuske plasirali su se u finale Lige Nacija nakon što su savladali Belgiju rezultatom 2:3 u fantastičnoj utakmici.

Prvu šansu na meču imali su Belgijanci, koji su preko De Brynea u 4. minuti zaprijetili u šesnaestercu Francuske. Nakon odbijanca Kevin De Bruyne je uputio udarac ka golu Llorisa, ali refleksnom intervencijom golman je spasio svoj gol.

Francuska je odgovorila preko Mbappea samo dva minuta kasnije. Mbappe je prošao po desnoj strani, ubacio loptu u šesnaesterac, ali je njegovo dodavanje u sredinu bilo neprecizno.

Bilo je to prvo poluvrijeme koje se igralo u visokom ritmu, Belgija je dominirala u posjedu lopte i u inicijativi, a njihov trud nagrađen je u 37. minuti. De Bruyne je dodao loptu do Yannicka Carrasca, koji je fintom prevario Dignea, a onda uputio udarac u bližu stativu Huga Llorisa za 1:0.

Osokoljeni vodstvom, Belgijanci su nastavili napadati, a šokirani Francuzi primili su novi pogodak u 40. minuti. Romelu Lukaku je u prijemu lopte prevario Lucasa Hernandeza, sjurio se u šesnaesterac Francuske, i iz gotovo mrtvog ugla pogodio za 2:0, što je ujedno bio i rezultat prvog dijela igre.

Francuzi su na početku drugog poluvremena pokušali postići brz pogodak. Griezmann je iz slobodnog udarca poslužio Pogbu, koji je loše glavom zahvatio loptu, koja je završila preko prečke.

Novu veliku šansu Francuzi su imali u 58. minuti. Mbappe je prošao svog čuvara na desnoj strani, poslužio Griezmanna, koji izbliza nije uspio pogoditi mrežu Courtoisa.

Francuzi su ipak uspjeli smanjiti prednost Belgije u 62. minuti golom kojeg je postigao Karim Benzema. Mbappe je sa lijeve strane poslužio napadača Real Madrida, koji je primio loptu u srcu šesnaesterca i iz okreta pogodio mrežu Belgije.

Samo sedam minuta kasnije, aktuelni svjetski prvaci dolaze do poravnanja. Tielemans je najprije izgubio loptu na sredini terena, a onda u šesnaestercu u nastavku akcije srušio Antoinea Griezmanna, a sudija je pokazao na bijelu tačku. Jedanaesterac je u pogodak pretvorio Kylian Mbappe.

Mogli su Francuzi i do potpunog preokreta do 77. minute, kada je Courtois morao spašavati svoju reprezentaciju kada je sa ivice šesnaesterca šutirao Tschouameni. Iako je bio pokriven svojim saigračima Coiurtois je uspio odbraniti njegov udarac.

Belgijanci su do kraja regularnog dijela utakmice, postigli još jedan pogodak, ali je gol Lukakua poništen zbog ofsajda.

U posljednjem minutu Francuska stiže do potpunog preokreta. Theo Hernandez je došao do lopte nakon lošeg centaršuta Pavarda, i u svom stilu pogodio gol Courtoisa za 2:3.

Do kraja utakmice više nije bilo vremena za reakciju Belgije, te je Francuska zbog svega pokazanom u drugom poluvremenu, zasluženo prošla u finale.

Francuska će u finalu igrati protiv reprezentacije Španije, koja je sinoć savladala domaćina mini turnira Italiju rezultatom 2:1. Finalna utakmica bit će odigrana 10. oktobra na stadionu San Siro u Milanu sa početkom od 20:45.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad