Historija: Brentford savladao Liverpoola prvi put nakon 85 godina

Nogomet 02. jan 202320:42 0 komentara
REUTERS/Toby Melville

Brentford je na najbolji mogući način počeo 2023. godinu, nakon što su savladali Liverpoola 3:1 u okviru 19. kola Premier Lige.

Bila je to prva pobjeda Brentforda nad engleskim velikanom još od 1938. godine.

Liverpool je vezao četiri trijumfa u Premijer ligi od početka sezone, zaključno sa pobjedom protiv Leicestera, pretposljednjeg dana 2022. godine. Ipak, prvi meč u novoj kalendarskoj godini, nije donio ništa lijepo navijačima Redsa.

Domaći su dobar dio posla odradili u prvom poluvremenu, a kod prvog pogotka imali su i dosta sreće. Brentford je poveo nakon kornera, a nakon ubačaja u šesnaesterac lopta je zahvatila Konatea i završila u mreži.

U 42. minutu, Brentford je udvostručio vodstvo. Jensen je pronašao Wissu sjajnim centaršutem sa desne strane, a ovaj je savladao Alissona za 2:0.

Defanzivna igra šesterostrukog evropskog prvaka bila je toliko loša da je Klopp na poluvremenu zamijenio svog najboljeg defanzivca, Virgila Van Dijka, a Liverpool je u nastavku krenuo dosta agresivnije, pa su smanjili zaostatak u 50. minuti golom Oxlade-Chamberlainea. Nastavio je Liverpool napadati, što je ostavilo dodatni prostor u defanzivi Redsa. Iskoristili su to igrači Brentforda, koji su u 84. minuti riješili utakmicu preko Muemba, koji je pogodio nakon defanzivne greške. Redsi su ove sezone u osam mečeva na strani osvojili svega osam bodova.

Brentford je sada sedmi sa 26 bodova, dok je Liverpool šesti sa 28.