Hrvatska se lako obračunala s Latvijom, Škoti jednom nogom zakoračili na EURO

Nogomet 08. sep 202323:04 0 komentara
REUTERS/Yiannis Kourtoglou

Hrvatska reprezentacija u svom trećem nastupu u grupi D kvalifikacija za EURO 2024. ostvarila drugu pobjedu svladavši u Rijeci Latviju sa 5-0. Dok je Škotska skoro pa obezbjedila plasman na Evropsko prvenstvo.

Dvostruki strijelac za Hrvatsku bio je Bruno Petković, a po jedan gol su dodali Luka Ivanušec, Andrej Kramarić  i Mario Pašalić.

Utakmica je usmjerena ka laganoj pobjedi Hrvatske na samom otvaranju. Gvardiol je u 3. minuti izborio slobodni udarac sa 25 metara lagano iskosa s lijeve strane, izvođenja se prihvatio Petković koji je prebacio živi zid i pogodio gornji desni ugao nemoćnog Purinša.

Na 2-0 povećao je Ivanušec u 13. minuti, Perišić je prošao po lijevoj strani, ubacio u peterac gdje se u gužvi najbolje snašao novi veznjak Feyenoorda.

Neposredno prije odlaska na odmor ponovno je Perišić odradio posao u pripremi pogotka, opet je probio lijevu stranu i zatim poslao prizemnu loptu kroz peterac koju je na drugoj stativi dočekao nečuvani Petković i lagano je skrenuo u mrežu.

Barišić je u 68. minuti izveo slobodni udarac s lijeve strane, a lopta je pala pred nogu Kramariću koji ju je s četiri metra proslijedio u mrežu. U 78. minuti u strijelce se upisao i Pašalić, on je prihvatio loptu oko sredine igrališta, sjurio se prema golu i pogodio sa 20-ak metara.

Turska i Armenija odigrale su izjednačenu utakmicu grupe D u kvalifikacijama za EURO. Za vodstvo Armenije je u 49. minuti zabio Artak Dashyan, a za Tursku je u 88. izjednačio Bertuğ Özgür Yıldırım. Turska sada drži vrh tabele s dvije utakmice više od Vatrenih, dok je Armenija na trećem mjestu.

Sa druge strane Škotska je izvanrednom partijom u Larnaci jednom nogom zakoračila na Evropsko prvenstvo u Njemačkoj koje će biti održano narednog ljeta. Škoti su utakmicu riješili u prvom poluvremenu golovima McTominaya, Porteousa i McGinna za uvjerljivih 0:3.