Jeste li spremni za EURO u Njemačkoj: Ovo je 5 najboljih finala u historiji takmičenja (VIDEO)

Nogomet 06. jun 202412:42 0 komentara

Evropsko prvenstvo u fudbalu počet će 14. juna 2024. godine, a svi ljubitelji "bubamare" s nestrpljenjem očekuju duel između Njemačke i Škotske na Allianz Areni u Minhenu. Duel je to koji će otvoriti 17. turnir najboljih reprezentacija Starog kontinenta.

Odličan je to povod da se prisjetimo nekih od najboljih finala Evropskog prvenstva koje smo mogli gledati.

Euro 1976 Čehoslovačka – Zapadna Njemačka

Bio je to jedini fudbalski turnir koji je održan u Jugoslaviji, a u finalu su se sastale reprezentacije Zapadne Njemačke i Čehoslovačke. Čehoslovačka je do finala došla nakon pobjede protiv Holandije poslije produžetaka rezultatom 3:1, dok su Nijemci u polufinalu slavili protiv domaćina Jugoslavije također nakon produžetaka rezultatom 4:2. Jigoslavija je imala 2:0 nakon prvog poluvremena, ali su Nijemci napravili preokret i zakazali finale s Čehoslovačkom.

Čehoslovačka je u finalu povela rezultatom 2:0. Pogađali su Švehlik i Dobiaš (8’, 25’), a utakmicu su u produžetke odveli Muller i Holzenbein (28’, 89’). Meč je riješen izvođenjem jedanaesteraca. Odlučujući penal u gol je pretvorio Antonin Panenka, udarcem koji danas nosi ime upravo po njemu.

Euro 2004 Portugal – Grčka

Evropsko prvenstvo 2004. godine igralo se u Portugalu, a kada je domaćin golovima tada golobradog Ronalda i Manichea u polufinalu savladao Holandiju činilo se kako titula ostaje u Portugalu, ali su Grci predvođeni Angelosom Charisteasom imali druge planove. Upravo su Grci slavili protiv Portugala u grupnoj fazi na otvaranju prvenstva rezultatom 2:1. Nakon prolaska grupe Grčka je u četvrtfinalu savladala Francusku rezultatom 1:0, a strijelac je bio upravo Charisteas. U polufinalu nakon 0:0 poslije 90 minuta igre, Grčka je slavila srebrenim golom Dellasa i zakazala finale s domaćinom.

Grcima niko nije davao velike šanse i niko nije vjerovao da Portugalcima u 20 dana mogu nanijeti dva poraza na domaćem terenu. Vjerovali su Grci i Angelos Charisteas. Tadašnji napadač Werdera iz Bremena pogodio je u 57. minuti za jedno od najvećih iznenađenja u historiji fudbala i prvu titulu prvaka Evrope za Grčku.

Euro 1988 Holandija – Sovjetski savez

Holandija je konačno osvojila jedno veliko takmičenje. Reprezentacija koja je iznjedrila brojne fantastične igrače i koja je jedno vrijeme igrala najljepši fudbal u Evropi svoj prvi i zasad jedini trofej osvojila je 1988. godine. Tako su Holanđani konačno mogli zaboraviti 1974. i finale Svjetskog prvenstva kada su na istom stadionu gdje su sada podigli trofej poraženi od domaćina Njemačke. Totalni fudbal Rinusa Michelsa i reprezentacija koju je predvodio Johan Cruyff, a u kojoj su igrali Ruud Krol, Johan Neeskens, Johnny Rep, Rob Rensenbrik poražena je tada od Beckenbauerove Njemačke.

Johan Cruyff AFP

Michels, tvorac totalnog fudbala, sjedio je i 14 godina kasnije na klupi Holandije. Nije imao Cruyffa, ali jeste neke druge fudbalske genijalce. Posebno se izdvaja trojac slavnog Milana – Frank Rijkaard, Ruud Gullit i Marco Van Basten. Upravo je Van Basten u finalu postigao jedan od najčuvenijih golova u historiji fudbala. Savršen volej iz gotovo nemoguće situacije završio je u mreži Sovjeta. Holandija je slavila rezultatom 2:0, a upravo zbog Van Bastena ovo finale ostat će zapamćeno kao jedno od najpoznatijih u svijetu fudbala.

Euro 2012 Španija – Italija

Kruna jedne generacije. Reprezentacija koja je procvjetala s Luisom Aragonesom i osvojila Euro 2008 nastavila je u istom ritmu i dvije godine kasnije. Predvođeni Vicenteom de Bosqueom Španci su u Južnoj Africi prvi put u historiji postali prvaci svijeta. Opet je finale Mundijala izgubila Holandija. Ipak treća uzastopa pobjeda na velikom takmičenju bila je najupečatljivija.

Savršen vezni red koji su činili Xavi, Iniesta, Silva, Fabregas i Busquet, te napad s Villom i Torresom, uz defanzivni bedem s Ramosom, Piqueom i Casillasom na golu bilo je praktično nemoguće pobijediti. Najbolje je to na svojoj koži osjetila Italija koja je doživjela pravu katastrofu u finalu. Bilo je nevjerovatnih 4:0 za Špance. Pogađali su Silva, Alba i rezervisti Torres i Mata. Bio je to treći trofej namijenjen prvaku Evrope koji je završio u vitrinama Španije. Osim 2008. Španci su trofej osvajali i 1964.

Euro 2000 Francuska – Italija

Početak novog milenija donio je i jedno od najzanimljivijih fudbalskih takmičenja u historiji, a sasvim sigurno jedno od najuzbudljivijih finala kada je reprezentativni fudbal u pitanju. Prvenstvo koje se održavalo u Holandiji i Belgiji ponudilo je vrhunski fudbal, a kao jedan od najvećih favorita na turnir je došao aktuelni prvak svijeta – Francuska. Taj su status Francuzi predvođeni fudbalskim mađioničarem i opravdali.

Francuska Evropsoko prvenstvo pobjednici
Francuzi slave tiulu evropskog prvaka

U četvrtfinalu srušili su Španiju s 2:1, a u polufinalu Portugal zlatnim golom Zidanea s bijele tačke u 117. minuti rezultatom 2:1. Finale je donijelo nevjerovatnu dramu. Sve je bilo spremno za slavlje na Čizmi. Italija je golom Delvechija vodila rezultatom 1:0 sve do 94. minute, a onda je Wiltord pogodio za prvake svijeta i srušio snove Italiji. Momentum je od tog trenutka bio na strani Francuske, a David Trezeguet koji je tog ljeta dogovorio transfer u italijanski Juventus srušio je snove Azzurra. Pogodio je u 113. minuti i zlatnim golom donio drugu titulu prvaka Evrope Francuzima. Nakon 1984. i Platinija Francuzi su opet na krovu Evrope. Novi junak je Zidane. Igrač koji je Tricolore dvije godine ranije vodio do titule prvaka svijeta. Najbolji igrač Francuske u historiji i jedan od najboljih koje je plesao po zelenim terenima.