LP: Džeki skoro sat vremena igre u pobjedi Intera, remi Cityja u Leipzigu

Nogomet 22. feb 202322:53 0 komentara
REUTERS/Daniele Mascolo

Posljednje dvije utakmice prvih mečeva osmine finala Lige prvaka, donijele su pobjedu Intera protiv Porta 1:0, te remi Leipziga i Manchseter Cityja 1:1 u Njemačkoj. Edin Džeko nije imao svoju noć i odigrao je skoro sat vremena, a hrvatski reprezentativac Joško Gvardiol pogodio je za remi Leipziga protiv moćnog Cityja. Revanš mečevi na rasporedu su 14. marta.

Nerazzuri su imali blagu inicijativu na startu duela na Giuseppe Meazzi i došli prvi do ozbiljne prilike. Dimarco lijepo centrirao sa lijeve strane i pronašao samog Lautara Martineza u šesnaestercu Porta, ali udarac Argentinca odlazi preko gola Dioga Coste.

Pet minuta kasnije u 17. minuti, nova prilika za milansku ekipu. Hakan Calhanoglu sjajno je gađao rašlje protivničkog dola, međutim na visini zadataka je bio golman portugalskog tima.

Odgovorili su izabranici Sergija Conceicaa deset minuta kasnije. Marko Grujić se našao u prilici, ali je šutirao neprecizno pored gola.

Nova prilika za Porto u 36. minuti. Ponovo je šutirao odlični Grujić, Onana brani, a odbijanac ne uspijeva pretvoriti u gol Galeno.

Samo nekoliko minuta kasnije, Simone Inzaghi i fudbaleri Intera tražili su penal. Neoprezan start Galena nad Dimarco glavni sudija Srđan Jovanović, gledao je na VAR tehnologiji i okrakterisao ga nedovoljnim, da pokaže na bijelu tačku.

MARCO BERTORELLO / AFP

Gosti iz Portugala su prvi zaprijetili u drugom dijelu. Udarac Uribea završio je preko Onaninog gola.

Problemi za trenera Porta na početku drugih 45 minuta. Galeno se povrijedio, a umjesto njega je ušao Evanilson.

Inter preko Barelle prijeti u nastavku meča. Vezni fudbaler Intera je sjajno prošao i šutirao, ali njegov udarac odlazi malo pored gola Coste.

Ofanziva Porta u dva navrata i mnogo sreće za domaće. Prva velika šansa u 55. miuti za Mehdija Taremija. Iranac je dobro šutirao, ali parada Onane spašava Inter.

Samo 120 sekundi kasnije, nestvarno je šta su sve “preživjeli” fudbaleri Intera, a nemoguće da Porto nije vodio. Višestruci prvaci Portugala šutirali su tri puta u jednom napadu, a Onana je dva puta vrhunski intervenisao. Prvi udarac izblokirala je odbrana Intera.

Edin Džeko nije imao svoju noć, pa je na terenu proveo 57. minuta, a umjesto njega je ušao Romelu Lukaku.

Blijeda igra u nastavku Intera i bez velikih prilika.

Najopasniji po gol italijanskog tima bio je Iranac Mehdi Taremi, ponovo je prijetio u 75. minutu, ali šut odlazi pored desne stative.

Posljednjih 12 minuta regularnog dijela Inter je imao igrača više, jer je Otavio dobio drugi žuti karton, nakon grubog starta i sudac Jovanović poslao ga je ranije na tuširanje.

Krenuo je tada Inter po pogodak. Vodstvo je nagovijestio dobar pokušaja Barelle, a onda četiri minuta prije kraja Romelu Lukaku matirao je Dioga Costu.

Lukaku je prvo pogodio stativu, ali mu se lopta uspjela odbiti i iz drugog pokušaja trese mrežu za vodstvo domaćih.

Samo dva minuta kasnije, nova velika šansa za Belgijanca, ali intervencija golmana gostiju.

Inter-Porto 1:0 (Lukaku 86’).

Tok utakmice | Liga prvaka: Minimalac Intera, remi u utakmici Leipziga i Cityja

Remi Manchester Cityja u Leipzigu

Ekipa Pepa Guardiole došla je u Njemačku kao veliki favorit i to su i demonstrirali u prvom dijelu.

Prvih dvadesetak minuta protekli su u potpunoj dominaciji Građana. Međutim golova nije bilo, a City je iz prve prve prilike stigao do prednosti na Red Bull Areni.

Igrala se 27. minuta, kada su veliku grešku fudbaleri Leipziga napravili na sredini terena. Pogrešan pas njemačke ekipa iskoristio je Jack Grealish, koji je presjekao loptu te dodao Ilkayu Gundoganu. Veznjak Cityja odlično petom šalje loptu do Riyada Mahreza, a Alžirac rutinski matira golmana domaćih Janisa Blaswicha.

Prijetili su gosti iz Engleske i u nastavku preko Grealisha.

Stigla je lopta do 100 miliona vrijednog fudbalera Manchester Cityja, šutirao je dobro, ali njegov udarac nije bio precizan i završio je tik iznad prečke Leipziga.

Prvi i jedini udarac u okvir gola u prvom poluvremenu, domaći su imali pred kraj prvog dijela. Posjed lopte poslije prvog dijela bio je dominantno na strani ekipe iz Manchestera, čak 74%. Guardiolin tim uputio je sedam šuteva prema golu Bikova, od toga dva u okvir gola.

REUTERS/Annegret Hilse
ODD ANDERSEN / AFP

Mnogo bolje su igrači Leipziga počeli drugo poluvrijeme. Šansu na startu drugih 45 minuta kreirao je Halstenberg, kada je centrirao, a Henrichs šutira preko gola.

Najbolja prilika za RB Leipzig nekoliko minuta kasnije. Ponovo se u šansi našao Henrichs, ali njegov šut iz veoma dobre sitaucije odlazi pored desne stative Edersonovog gola.

Nastavili si izabranici Marca Rose da napadaju i traže izjednačenje. Prvo preko Wernera, a onda i Andre Silve, međutim budna je bila odbrana Manchester Cityja i odlično reagovala u oba navrata.

Najbolji strijelac ove sezone Građana, Erling Haaland propustio je veliku priliku za dupliranje prednosti, ali u situaciji 1 na 1 sa Blaswichom, Norvežanin je šutirao pored gola.

Kazna je stigla veoma brzo. Uvertira za izjednačenje bio je fenomenalan šut Szoboszlaija. Njegov projektil sa 25 metara paradom je ukrotio Ederson i poslao loptu u korner.

Nakon toga kratko dodavanje za Marcela Halstenberga, koji šalje loptu na peterac Cityja. Najviši u skoku bio je hrvatski reprezentativac Joško Gvardiol, koji matira golmana Manchestera i stiže do drugog gola u pet mečeva ove sezone u Ligi prvaka.

Mogao je City ekspresno doći do novog vodstva, samo četiri minute kasnije, ali udarac Gundogana fantastičnom paradom spriječio je golman domaćih Janis Blaswich.